شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

کاهش قدرت استخراج بیت‌کوین شرکت بیت‌مین

کاهش قدرت استخراج بیت‌کوین شرکت بیت‌مین
نوشته شده توسط مدیریت

فعالیت‌های داخلی استخراج بیت کوین شرکت بیت ‌مین (Bitmain)، نسبت به ماه گذشته ۸۸ درصد کمتر شده و این بدان معناست که این غول سازنده‌ی تجهیزات استخراج، در حال کاهش ظرفیت است.

طبق گزارش‌های ماهیانه‌ی این شرکت در خصوص قدرت هش، که نسخه‌ی جدید آن نیز در تاریخ ۷ می (۱۷ اردیبهشت) منتشر شد، هش ریت تمام سخت‌افزارهای بیت ‌مین که از الگوریتم SHA256 به کار گرفته شده در بیت کوین و بیت کوین کش استفاده می‌کنند، به حدود ۲۳۷.۲۹ کادریلیون هش در ثانیه (PH/s) کاهش پیدا کرده است. تنها یک ماه پیش، این میزان ۲۰۷۲ پتا هش در ثانیه بود.

شرکت بیت‌ مین واقع در پکن چین، تجهیزات استخراج تولید شده را علاوه بر آن که به مشتریان می‌فروشد، از آن‌ها برای استخراج ارز دیجیتال برای خود شرکت نیز استفاده می‌کند. این شرکت از ماه جولای سال گذشته، نرخ هش دستگاه‌های خودش را هر ماه منتشر می‌کند. صفحات آرشیو شده‌ی موجود در اینترنت نشان می‌دهند که مقدار هش ریت در ماه جولای، ۱۶۹۲ پتا هش در ثانیه بوده و سپس در ماه اکتبر، به ۲۳۳۹ پتا هش در ثانیه افزایش پیدا کرده است.

این مقدار در ماه مارس، به کمتر از ۱۷۰۰ پتا هش در ثانیه رسید و با کاهش کلی قدرت محاسباتی شبکه‌ی بیت کوین از ماه نوامبر سال گذشته همراه شد. قیمت بیت کوین نیز در همان زمان به زیر ۴ هزار دلار سقوط کرد. پس از آن، قیمت بیت‌کوین، قبل از آخرین سقوط، در ماه آوریل با افزایش کمی همراه شد. تا حدی به دلیل این سقوط، سهم بیت ‌مین از کل قدرت محاسباتی شبکه‌ی بیت کوین، اکنون، از چهار درصد به تنها ۰.۴ درصد رسیده است.

بیت مین از کاهش 88 درصدی قدرت استخراج بیت کوین خود خبر داد

نرخ هش شبکه‌‌ی بیت کوین (ترا هش در ثانیه)

با فرض آن که تمام قدرت هش، مربوط به پرکاربردترین دستگاه استخراج این شرکت، یعنی انت ماینر S9 با هش ریت ۱۴ ترا هش در ثانیه (TH/s) باشد، بیت‌ مین احتمالاً از بیش از ۱۳۰ هزار دستگاه برای استخراج شخصی خود استفاده کرده است. این کاهش، قابل‌توجه است زیرا بسیاری از چینی‌ها، خودشان را برای استفاده از انرژی برق آبی ارزان در فصول بارانی پیش رو، آماده کرده‌اند.

در ماه مارس، بیت‌ مین اعلام کرد که قصد دارد تابستان امسال، عملیات ماینینگ خود را با استقرار دستگاه‌هایی با مجموع ارزش ۸۰ میلیون دلار ادامه دهد. برای روشن‌تر شدن این موضوع باید گفت که هیچ‌کدام از این موارد گفته‌شده بدین معنا نیست که بیت ‌مین تمام تجهیزات استخراج خودش را متوقف ساخته است. با آن که سهم این شرکت از قدرت محاسباتی در شبکه، با کاهش مواجه شده اما حد معمول برخی موارد افزایش یافته است:

بنا بر اطلاعات به دست آمده از blockchain.info، قدرت هش کلی بیت کوین، به تازگی، در تاریخ ۲ می (۱۲ اردیبهشت)، به بیش از ۵۸ هزار پتا هش در ثانیه (PH/s)، بالاترین میزان خود در ۶ ماه اخیر، رسیده است. در همین حال، طبق داده‌های به دست آمده، هش ریت شبکه‌ی بیت کوین کش که بیت مین از آن پشتیبانی می‌کند، از اوایل امسال، حول ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ پتا هش در ثانیه (PH/s) ثابت مانده است.

بیت مین از کاهش 88 درصدی قدرت استخراج بیت کوین خود خبر داد

هش ریت شبکه‌ی بیت کوین کش

سخنگوی بیت ‌مین در تماسی که با سایت خبرگزاری کوین دسک برقرار کرد، از بیان آن که دقیقا چه چیزی سبب کاهش هش ریت دستگاه‌های این شرکت شده، امتناع کرد. او اظهار داشت:

در حرفه‌ی استخراج ارزهای دیجیتال طبیعی است که هش ریتی که در یک لحظه به یک نفر تعلق دارد در لحظه‌ای دیگر، متعلق به فرد دیگری شود.

همچنین، بیت ‌مین برای مشتریان خرده‌فروش خودش، سرویس استخراج ابری قراردادی را به نام بیت‌دیر (BitDeer) تبلیغ کرده که از پرچمدار این شرکت، یعنی انت ماینر S15 و تجهیزات S11 استفاده می‌کند. علاوه بر آن، بسیاری از پیشنهاد‌هایی که این شرکت روی وب‌سایت خودش قرار داده، به طور کامل به فروش رسیده‌

منبع: coindesk

دیدگاهتان را بنویسید