شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

پاسخ‌های کاربران به سرسخت‌ترین دشمن بیت‌کوین: وارن بافت

پاسخ‌های کاربران به سرسخت‌ترین دشمن بیت‌کوین: وارن بافت
نوشته شده توسط مدیریت

وارن بافت (Warren Buffett)، تاجر بزرگ آمریکایی، یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران تاریخ معاصر با سرمایه‌ی حدودی ۹۰ میلیارد دلاری، بیت کوین پرچمدار بازار ارزهای دیجیتال را «ابزار قماربازی» خواند.

بافت قبلاً بیت کوین را با «مرگ موش» مقایسه کرده بود، وی در مصاحبه‌ی خود قبل از نشست برکشایر هاتاوی به گزارشگر گفت:

کلاه‌برداری‌های زیادی مرتبط با بیت کوین است. خیلی چیز‌ها ناپدید شده، ضررهای زیادی صورت گرفته. بیت کوین چیزی تولید نکرده است.

بیت کوین کاری نمی‌کند
بافت معتقد است «بیت کوین هیچ کاری نمی‌کند» و با ارزش‌ترین ارز این بازار، «بی حرکت» است. علاوه‌بر این موارد، این سخنران برجسته، بیت کوین را مانند صدفی می‌داند که هیچ هدف معناداری ندارد.

همچنین بافت به این نکته اشاره می‌کند که بیت کوین به‌عنوان سرمایه‌گذاری در نظر گرفته‌ نمی‌شود، او در ادامه می‌گوید:

یک دکمه از لباسم را می‌کنم؛ من یک توکن خواهم داشت… به قیمت ۱۰۰۰ دلار برای فروش می‌گذارم و ممکن است تا آخر امروز به قیمت ۲۰۰۰ دلار هم برسد ولی این دکمه کاربرد خاصی ندارد و در اصل فقط برای یک کار است.

اگر پرداخت‌های خود را از طریق همین قمار انجام دهید چه؟
در پاسخ به این نظر بافت، کاربر توییتر JP Koning اظهار کرد که بافت درست می‌گوید و بیت کوین بازها برای تجارت پر مخاطره و قمار استفاده شده‌ است. به‌ هر حال این کاربر فعال در عرصه‌ی اقتصاد و وبلاگ‌نویسی، در صفحه‌ی توییتر خود چنین توضیح می‌دهد:

واکنش کاربران فضای ٠جازی به ادعای اخیر وارن بافت درباره‌ی بیت کوین

بافت راست می‌گوید، بیت کوین وسیله‌ی قماربازی است.

اما سوال اصلی اینجاست؛ آیا شما می‌توانید روی یک وسیله قمار سیستم پرداختی بسازید؟ به طوری که همه از آن استفاده کنند نه فقط قماربازها و افراد حاشیه‌ای.

این کاربر که درباره‌ی کوین با ثبات و توکن‌ها مقالات زیادی نوشته است به نظر می‌رسد که از توسعه‌دهندگان پروتکل بیت کوین اینگونه سوال می‌پرسد آیا می‌توانند درگاه پرداختی بسازند که همه از آن استفاده کنند یا بیت کوین فقط به‌منظور سرگرمی و استفاده‌های حاشیه‌ای کاربرد خواهد داشت؟

وی در ادامه‌ی توییت خود می‌نویسد:

واکنش کاربران فضای ٠جازی به ادعای اخیر وارن بافت درباره‌ی بیت کوین

من دیدگاه استفاده به‌منظور سرگرمی و موارد حاشیه‌ای را بر می‌گزینم.

دیدگاهی که بیت کوین را تبدیل به ابزار قمار و درگاه پرداختی کرده است. فقط طرفداران جان‌سخت و مردمی که دسترسی به پول معمولی ندارند مشتاق به استفاده‌ای به‌غیر از این ویژگی برای پرداخت‌های خود هستند.

در پاسخ به این توییت، آرتور بریتمن (Arthur Breitman) مدیر ارشد پروژه‌ی تزوس (Tezos) کار می‌کند خطاب به این گفته‌ی بافت می‌نویسد:

واکنش کاربران فضای ٠جازی به ادعای اخیر وارن بافت درباره‌ی بیت کوین

چند ذخیره ارزش را می‌شناسید که نشان دهنده تعهدات فرد دیگری به شما نباشد؟ شما می‌توانید خودتان از دارایی‌تان نگهداری و به‌راحتی آن‌ را انتقال دهید.

بیت کوین نسخه‌ی دوم طلا
در‌ همین‌حال، مهندس سابق گوگل Vijay Boyapati، که در حال حاضر به‌طور گسترده مفسر بیت کوین است، در توییتی نوشت:

واکنش کاربران فضای ٠جازی به ادعای اخیر وارن بافت درباره‌ی بیت کوین

بیت کوین نسخه‌ی دوم پی‌پل نیست؛ بیت کوین نسخه‌ی دوم طلا است؛ جای تعجب نیست که بافت در درک گزاره‌ی ارزش طلا هم گذشته‌ی خوبی ندارد.

جالب است که انتقاد بافت از بیت کوین در عملکرد ناموثر در حیطه‌ی واسطه تبادل (MoE) یا ذخیره‌ی ارزش (SoV)، درست بعد از ایجاد کمپین «طلا را رها کن» ( DropGold#) توسط کمپانی مرتبط با ارزهای دیجیتال Grayscale Investments، مطرح شد. در این کمپین، شرکت Grayscale به‌طور جدی بیت کوین را شکل بهتری از سرمایه‌گذاری خواند. همچنین مدیر این کمپانی ادعا می‌کند که زمان دوری از شمش طلا به‌عنوان سرمایه گذاری است زیرا این «طلاست که هیچ کاری نمی‌کند».

در پاسخ به این کمپین، شورای جهانی طلا، در وبلاگ خود پستی را منتشر کرد که ادعا می‌کند قیمت بیت کوین به‌شدت نوسان دارد و هیچ‌گاه جایگزین طلا نمی‌شود زیرا باگذر زمان اثبات شده و یک دارایی پابرجا است.

منبع: cryptoglobe

دیدگاهتان را بنویسید