شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

مدیر عامل بایننس مدعی است امکان برگرداندن بیت‌کوین‌های ربوده شده وجود دارد

مدیر عامل بایننس مدعی است امکان برگرداندن بیت‌کوین‌های ربوده شده وجود دارد
نوشته شده توسط مدیریت

مدیر عامل بایننس مدعی است امکان برگرداندن بیت‌کوین‌های ربوده شده وجود دارد

«چانگ‌پنگ ژائو» (Changpeng Zhao)، مدیرعامل و بنیان‌گذار صرافی بایننس، اعلام کرده که تیم این صرافی، در حال بررسی بکار گیری یک «عقب‌گرد» (Rollback) در ارتباط با شبکه بیت کوین است. این تصمیم در حالی مورد بررسی قرار می‌گیرد که این صرافی امروز هک شد و چیزی در حدود چهل میلیون دلار بیت کوین از آن به سرقت رفت.

ژائو صبح امروز در کنفرانسی زنده که در آن افراد حاضر، امکان پرسیدن هرگونه سؤالی از او را داشتند، به پرسش‌های متعددی پاسخ داد. تعدادی از این سؤالات نیز در ارتباط با هک شدن و به سرقت رفتن هفت هزار بیت کوین مطرح شد.

ایجاد یک عقب‌گرد در شبکه بیت کوین و بازگردانده شدن تراکنش‌ها بر روی این شبکه نیازمند به‌دست آمدن یک اجماع میان ماینرهای بزرگ، استخرهای استخراج و جامعه اعضای شبکه بیت کوین و جمع‌آوری بیش از ۵۱ درصد از قدرت هش موجود در شبکه است. ژائو در پاسخ به سؤالی در ارتباط با ایجاد یک عقب‌گرد در شبکه بیت کوین گفت:

اگر بخواهیم رو راست باشیم، اجرایی کردن چنین کاری احتمالاً طی چند روز آینده محقق خواهد شد. اما نگرانی‌هایی در ارتباط با تأثیرات منفی و نتایج نه چندان خوب آن بر روی اعتبار بیت کوین و تخریب این اعتبار وجود دارد. این نگرانی‌ها از سطح فعلی بیت کوین و شبکه آن نشأت می‌گیرد.

وی در ادامه افزود که برخی از مردم نیز بر این باورند که اجرای عقب‌گرد کار درستی نیست و با آن مخالفت می‌کنند چراکه مسائل مختلفی مرتبط با شهرت بیت کوین و شبکه آن و همچنین بحث‌های اخلاقی در میان است.

تیم ما همچنان در حال تصمیم‌گیری در این رابطه است و ما تمام جنبه‌ها را بررسی و همه‌چیز را سبک و سنگین می‌کنیم. نکته جالب در این میان، پیشنهاد این راه‌حل دیجیتالی از جانب ما به جامعه بیت کوین بوده؛ جامعه‌ای که در میان آنها اعضای اصلی تیم توسعه بیت کوین نیز دیده می‌شوند. با احتیاط کامل تمام مسائل را بررسی و پیشنهاد و نظرات دریافتی را در نظر می‌گیریم.

وی همچنین اضافه کرد که این شرکت در حال حاضر بر روی بازگردانی سیستم و ساخت دوباره آن تمرکز کرده است و از همین رو تمام برداشت‌ها و سپرده‌گذاری‌ها را نیز مسدود نموده است. ازسرگیری فعالیت صرافی چیزی در حدود یک هفته زمان خواهد برد.

تا به اینجا، بایننس، هیچ‌گونه کیف پول داغ دیگری را یافت نکرده که موجودی آن‌ها در معرض خطر باشد. به گفته ژائو، هکرها از روش‌های بسیار ماهرانه‌ای برای کسب دسترسی به حساب‌های کاربری افراد استفاده کرده‌اند و با دقت و صبر بسیار بالایی هک را اجرا نمودند. به‌عبارت‌ دیگر آنها به‌محض اینکه به یک اکانت دسترسی پیدا کردند، موجودی را انتقال ندادند، بلکه صبر کردند تا حساب‌های بیشتر با سرمایه‌های بالاتری را به چنگ بیاورند.

در بخش دیگری از این کنفرانس، ژائو اعلام کرد که بایننس از منابع کافی برای بازگردانی ۴۰ میلیون سرمایه از دست‌ رفته کاربران برخوردار است اما این مسئله همچنان بسیار دردناک خواهد بود. به گفته ژائو بازگردانی سرمایه‌های هک شده از طریق SAFU یا «صندوق تأمین کاربران» صورت خواهد گرفت.

از جولای سال گذشته، بایننس ده درصد از درآمد حاصل از دریافت کارمزدها را به صندوق تأمین کاربران منتقل می‌کند. شرکت بایننس هنوز جوابی در ارتباط با سؤال خبرنگار «کوین دسک» در ارتباط با مبلغ دقیق موجود در این صندوق، نداده است.

با توجه به میزان توکن های BNB که از دسترس خارج‌شده (سوخته) بایننس که معادل بیست درصد از سود فصلی می‌شد، این شرکت از جولای سال گذشته تا مارس سال جاری، چیزی در حدود ۲۱۰ میلیون دلار به‌دست آورده است.

به‌روزرسانی: مدیرعامل بایننس در توییتر اعلام کرد که با مشورت با چند تن از فعالان بزرگ ماینینگ، رویکرد عقب‌گرد را اجرا نخواهد کرد.

با این حال این صحبت‌های او در شبکه‌های اجتماعی جنجال آفرین بوده و اعتبار بیت کوین را خدشه دار کرده است.

منبع: coindesk

دیدگاهتان را بنویسید