شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

به تولیدکنندگان محتوای ارزدیجیتال ریپل هدیه داده می‌شود!

به تولیدکنندگان محتوای ارزدیجیتال ریپل هدیه داده می‌شود!
نوشته شده توسط مدیریت

استارت آپ‌های ارزهای دیجیتال این روزها به تولیدکنندگان محتوا به چشم یکی از موارد عمده کاربرد این فناوری نگاه می‌کنند.

استارت آپ Coil، واقع در سان‌فرانسیسکو که توسط مدیر ارشد فناوری (CTO) سابق ریپل یعنی استفان توماس تأسیس شده است، بتای عمومی پلتفرم وبلاگ نویسی خود که برای کمک به نویسندگان برای کسب درآمد از طریق ریپل طراحی شده است را راه‌اندازی کرد.

از زمانی که نسخه بتای خصوصی این پلتفرم در آگوست (اوت) ۲۰۱۸ آغاز شد، تاکنون تقریباً هزار کاربر آزمایشی ماهانه ۵ دلار از داخل مرورگرهایشان به‌عنوان حق اشتراک پرداخت کرده‌اند. پلتفرم Coil که از این نظر با Spoify قابل‌مقایسه است، چون به‌طور خودکار بر اساس میزان استفاده خوانندگان، اقدام به پرداخت ریپل به تولیدکنندگان محتوا می‌کند و کاربر هم از این نرخ اشتراک یکدست لذت می‌برد.

توماس به CoinDesk گفت که پلتفرم وبلاگ نویسی جدید Coil.com در حال همکاری با شرکت سازنده کیف پول‌های دیجیتال یعنی Stroghold است تا بتواند علاوه بر ریپل، امکان پرداخت دلاری را هم فراهم کند. ایده اولیه این پروژه از آغاز این بوده که اجازه دسترسی رایگان به‌اضافه امکان دادن پاداش و پرداخت برای محتوای افزوده به کاربر داده شود.

توماس افزود:

هر فرد شرکت‌کننده می‌تواند نوع ارز دیجیتالی که قصد استفاده از آن را دارد، انتخاب کند. بخشی از فاز دوم این پروژه، تمرین این است که بفهمیم چه چیزی با نیازهای هر دو طرف، چه از سمت تولیدکننده محتوا که با محدودیت‌هایی مثل «چگونگی تولید محتوای افزوده باکیفیت بدون انجام تلاش مضاعف» روبه‌روست و چه ازنقطه‌نظر کاربر مثل این سؤال که «مردم دقیقا برای چه چیزی ثبت‌نام کرده‌اند (عضو شده‌اند)»، متناسب است.

آوی کابانی، نویسنده چند کتاب غیرداستانی در زمینهٔ عشق و رابطه، به CoinDesk گفت که او از طریق Coil و پاداش‌های ریپل، ۲۱ واحد XRP (نزدیک به ۶ دلار) کسب کرده است. در همان زمان، او نزدیک مبلغی نزدیک به ۲۰ دلار، ریپل برای تماشای کاربران سیستم پخش بازی‌های کامپیوتری (Twitch) پرداخت کرده است. تا اینجا این‌گونه به نظر می‌رسد که ریپل موفق به خلق یک چرخه اقتصادی درون جامعه کاربران ریپل شده است.

کابانی گفت:

من معمولاً با ذخیره XRP در کیف پول Coil خودم از دیگر تولیدکنندگان حمایت می‌کنم. و اضافه کرد که او دوست دارد علاوه بر کانال‌های رسانه‌های اجتماعی خود از پلتفرم وبلاگ نویسی Coil هم استفاده کند.

دانستن این نکته هم که ریپل آن‌قدر قدرت نقد شوندگی دارد که اگر کاربری به ارز فیات نیاز داشت بتواند آن را دریافت کند، بسیار دلگرم‌ کننده است.

توماس سیلک جایر، یکی از اولین کاربران Coil و یکی از نویسندگان نشریه Forbes، به CoinDesk گفت که او هم منتظر روزی است که پلتفرم Coil بتواند جایگزین سامانه‌های موجود شود که برای درآمد بیشتر دسترسی افراد به محتواهای خوب را سلب می‌کنند.

سیلک جایر گفت:

فناوری نهفته در این پلتفرم توانایی‌های بسیار بیشتری دارد. تصور کنید که به ازای هر کیلوبایت ویدیوی پخش‌شده پرداخت کنید و یا به‌جای سروکله زدن با سامانه‌های محدود کردن دسترسی کاربر به محتوا (Paywalls) پرداخت خود را به ازای زمان واقعی صرف شده برای مطالعه مقالات انجام دهید.

انتخاب‌های دیگر (رقبا)
بااینکه Coil به‌طور خاص بر روی زمان صرف شده در صفحه، متمرکز است اما نمی‌توان آن را تنها ابزار موجود برای ارائه پرداخت‌های ریز به سازندگان محتوا در نظر گرفت.

مرورگر Brave که در سال ۲۰۱۶ عرضه شد و تمرکز ویژه‌ای روی حفظ حریم خصوصی کاربرانش دارد یک برنامه پاداش برای تولیدکنندگان محتوا با امکان پرداخت به وبلاگ نویسان، یوتیوبرها (Youtubers) و ناشران ارائه داد که بر پایه ارز (کوین) خود کمپانی به اسم Basic Attention Token یا BAT تخصیص می‌یابد.

پلتفرم وبلاگ نویسی لایتنینگ Yalls هم در سال ۲۰۱۸ توانست بیست هزار صورت‌حساب پرداخت‌شده به‌وسیله بیت کوین را تنها در مدت هفت ماه ثبت کند و پلتفرم اتریوم محور Cent هم در حال حاضر از بیش از ۵۰ وبلاگ میزبانی می‌کند که در ۳۰ روز گذشته برای نویسندگانش بین ۵۵ تا ۲۳۶ دلار درآمد داشته است. البته این مقدار درآمد در مقایسه با Spotify بسیار ناچیز به نظر می‌رسد.

با این‌ وجود سیلک جایر گفت که توان بالقوه Coil زمانی خود را نشان خواهد داد که پروتکل تعامل مشترک اختراع‌شده توسط ریپل، که به نام Interledger شناخته می‌شود، به ابزارهای پرداخت خرد این امکان را بدهد که بتوانند از چندین ارز دیجیتال متفاوت پشتیبانی کنند.

سیلک جایر ادامه داد:

تولیدکنندگان محتوا با استفاده از Interledger می‌توانند ارزی که به دریافت آن تمایل دارند را معین کنند و بعد از آن این موضوع که Coil ریپل خرج می‌کند دیگر مهم نخواهد بود زیرا Interledger مثل پلی در میان شبکه، آن را طوری توزیع می‌کند که با نیازهای نویسندگان در تناسب باشد.

توماس در واقع این را هم تایید کرد که آن‌ها برنامه‌هایی را برای به‌کارگیری Interledger برای ایجاد امکان نقد کردن پرداخت‌ها به‌وسیله ارزهای مختلف، از انواع مختلف ارزهای دیجیتال گرفته تا انتقال مستقیم وجه توسط بانک، در دست تهیه دارند.

توماس در پایان افزود:

ما Coil را به‌صورت یک پلتفرم انتشاراتی می‌بینیم و به دلیل اینکه آن را بر پایه استاندارد باز ساخته‌ایم قابلیت تعامل‌پذیری بیشتری برای آن، در مقایسه با پلتفرم‌های انتشاراتی قبلی، متصور هستیم.

استانداردی که ما Coil را بر اساس آن ساختیم کسب درآمد از وب نام دارد و قصد ما این است که روزی تبدیل به یک استاندارد برای مرورگرها شود اما برای تحقق این موضوع شما ابتدا باید کمی برای بازار جذابیت ایجاد کنید و این همان چیزی ست که هم‌اکنون در حال ساختن آن هستیم.

منبع: coindesk

دیدگاهتان را بنویسید