شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
دانستنی‌های جهان کریپتو

بزرگترین پامپ و دامپ‌های قیمت بیت‌کوین

ارزهای دیجیتال تا 2020 به بالاترین قیمت خود خواهند رشید
نوشته شده توسط مدیریت

بیت کوین در طول تاریخ و عمر نه چندان طولانی خود در نقطه های زمانی خاصی با افت و خیز های متحیر کننده ای روبرو شده است که در این مقاله به شرح آنها پرداخته می شود.

نوامبر سال ۲۰۱۱

در ژوئن ۲۰۱۱ قیمت بیت کوین حدود ۳۲ دلار را تجربه کرد که در عرض ۵ ماه ناگهان دچار افت شدید شد و به ۲ دلار رسید که این به معنی حدود ۹۴ درصد افت می باشد. بسیاری از سرمایه گذاران مطمئن نیستند که در جهان کریپتو باید در انتظار چه چیزی باشند، بنابراین در آن زمان تعداد زیادی از آنها ضرر های خود را بستند و کلا از بازی بیت کوین بیرون رفتند. این افراد در حال حاضر خود را سرزنش می کنند که چرا از بازی خارج شدند و از اصلاح و صعود های بیت کوین استفاده نکردند. اگر آنها از این افت و خیز ها استفاده می کردند، بدون شک حالا میلیون ها دلار سرمایه داشتند.

نوامبر سال ۲۰۱۳
مشهورترین نزول در تاریخ بیت کوین
تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

با به پایان رسیدن ۲۰۱۳، قیمت یک بیت کوین در حال رسیدن به ۱۲۰۰ دلار بود که در آن زمان رویداد برجسته ای بود. در هفته های قبل، شنیده هایی از سنای ایالات متحده بازار را شناور کرده بود که در سنا نتیجه گرفته شده بود بیت کوین پتانسیل موفقیت را دارد و حتی بانک مرکزی چین نیز تصویب محتاطانه ای را ارائه داده بود.

اما وضعیت به این صورت ادامه پیدا نکرد. چین نتیجه گرفت که بیت کوین یک ارز نیست و شروع به اعمال محدودیت هایی بر آن کرد. با فروپاشی صرافی Mt. Gox در ۲۰۱۴ وضعیت این بازار خرسی بدتر هم شد که در هک این صرافی تقریبا ۷ درصد از کل بیت کوین در گردش ناپدید شد. در آن زمان ارزش آن بیت کوین ها مقدار متحیر کننده ۴۷۳ میلیون دلار بود.

نشانه های هشدار اولین بار در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۳ ظاهر شدند که قیمت تنها در یک روز نصف شد و از ۷۵۵ دلار به۳۷۸ دلار رسید. اگرچه بعد از آن خریداران خیلی زود شروع به حمایت کردند اما آخر ماه نشان از شروع افتی بود که بیش از یک سال طول می کشید. در انتهای اصلاح و در ژانویه ۲۰۱۵ قیمت به ۱۵۰ دلار رسید که قیمت تحقیر کننده ای برای آن زمان بود و توسعه ها سال ها به تاخیر افتادند. کل قیمت ها ۸۷درصد در ۴۱۱ روز پر حاشیه کاهش داشت.

آپریل سال ۲۰۱۳
یکی از بزرگترین افت های ارزش بیت کوین
رکورد قیمت بیت کوین

این ارز دیجیتال با سرعت گیج کننده ای در یک بازار گاوی به قیمت ۲۶۰ دلار رسید و همزمان صرافی ها تکامل پیدا کردند و تعداد تریدر ها بسیار زیاد شد. اما همچنان که Nelly Furtado زمانی گفت، همه چیز های خوب باید به پایان برسند. قیمت در عرض ۲ روز به ۴۵ دلار افت کرد که این به معنی یک افت ۸۳ درصدی بود. حتی سقوط یک ترن هوایی هم نمیتوانست آنقدر بی رحمانه اتفاق بیفتد.

دسامبر سال ۲۰۱۷
فراز و نشیب های شگفت آور بیت کوین ادامه داشت
قیمت بیت کوین

در طول سال ۲۰۱۷، بیت کوین به مقدار گیج کننده ۱۹۵۰ درصد رشد داشت و در آن سال از ۹۷۴ دلار به ۲۰۰۰۰ دلار رسید. در آن روز های انتهای سال هشدار هایی از جانب مفسران معینی در مورد پدیدار شدن حباب بیت کوین داده شد. به یاد داشتن خرد و بصیرت Nelly Furtado در آن زمان شایان توجه است. او گفت که حامیان بیت کوین به مرور به این نتیجه می رسند که نوسانات بیت کوین مانعی بر سر راه آن است و معتقد بود به زودی این نتیجه گیری حاصل می شود و از روز های افتخار آمیز ۲۰۱۷ یاد می شود.

نوامبر سال ۲۰۱۸
چه نکته ای در دل نوامبر ها نهفته است؟
قیمت بیت کوین

سال ۲۰۱۸ سال مصیبت باری بود و قیمت ها در مقایسه با قله ۱۹۷۸۳ دلار که بیشترین قیمت بیت کوین در تاریخ آن بود، بیش از ۸۳درصد افت داشت. این موضوع بدتر از غوطه ور شدن Nasdaq بود در زمانی که حباب دات کام ها در ایالات متحده ترکید و این پیامد های مصیبت باری برای بسیاری از ارز های دیجیتال دیگر به همراه داشت که بسیاری از این ارز ها حالا تقریبا بی ارزش شده اند. این به این دلیل است که سرنوشت بسیاری از کوین ها و ارز های دیجیتال به نوعی به بلاک چین وابسته است. به عنوان مثال به اتریوم نگاه کنید که از ۱۴۰۰ دلار در ابتدای سال ۲۰۱۸ به ۱۶۰ دلار در زمان این نوشتار رسیده است.

برای درک شدت این افت باید گفت که بیت کوین از سپتامبر ۲۰۱۷ به زیر ۴۰۰۰ دلار نرسیده بود که در افت شدید نوامبر این امر محقق شد. در عرض یک هفته، بیت کوین کش بیش از ۵۶ درصد افت کرد و در حالی که از لحاظ حجم بازار از ایاس (EOS) پیشی گرفته بود، مقام پنجمین کوین بزرگ بازار را به EOS واگذار کرد.

جمع بندی
دنبال کردن فراز و نشیب های بازار کریپتو ضرورتا تجربه دلهره آوری نیست. توجه به اخبار شما را یک قدم جلو نگه می دارد و شما را به این درک می رساند که رویداد های برجسته چه زمانی بر قیمت ها تاثیر خواهند داشت. وبسایت هایی مانند میهن بلاکچین؛ بررسی در بازار را ساده تر کرده اند و امکانات زیادی مانند پیگیری قیمت ها و نمودارها، اخبار مربوط به این حوزه و ابزارهای زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

منبع cointelegraph

دیدگاهتان را بنویسید