شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
دانستنی‌های جهان کریپتو

اگر دنبال استخراج بیت کوین در ایران هستید این مطلب برای شماست!

اگر دنبال استخراج بیت کوین در ایران هستید این مطلب برای شماست!
نوشته شده توسط مدیریت

اگر با تکنولوژی بلاکچین و ارزهای دیجیتال آشنا شده اید، حتما مبحث ماینینگ یا استخراج نیز به گوشتان خورده است. استخراج یکی از زمینه های جذاب برای اغلب کسانی است که وارد این حوزه می شوند و قطعا در ایران نیز بین کاربران سوالات زیادی ایجاد شده که ذهن آنها را درگیر کرده است. در مقوله استخراج، یکی از مسائلی که حتما باید قبل از خرید دستگاه ماینینگ و ایجاد ریگ ماینینگ به آن پرداخت، بحث میزان سودآوری است.

در این بین، برای اینکه بتوانیم به طور دقیق محاسبه کنیم با استخراج یک ارز دیجیتال چقدر سود به دست می آوریم باید نکات زیر را در نظر بگیریم:

۱. قصد داریم برای سخت افزار خود چقدر هزینه کنیم

این موضوع کاملا به شما بستگی دارد که با چه سرمایه ای قصد دارید وارد ماینینگ شوید. سخت افزارهای تولید شده در این حوزه از رقم هایی مانند ۳ میلیون تومان تا ۲۰۰ میلیون تومان متغیر هستند. این تفاوت زیاد نیز با توجه به میزان هش پاوری که تولید میکنند تعیین می شود. بنابراین هرچه دستگاه گران تری تهیه کنید قطعا قدرت بیشتری در شبکه خواهید داشت.

این موضوع را در نظر بگیرید که در ایران فروشندگان محدودی هستند که این دستگاه ها را دارند و می فروشند و ممکن است همه دستگاه های ماینینگ موجود را نداشته باشند، پس یا باید از بین آنها سخت افزار خود را انتخاب کنید یا خودتان از خارج از کشور آن را تهیه کنید.

در این مقاله بعضی از اسیک (ASIC) های موجود در بازار معرفی شده است.

۲. قیمت ارزهای دیجیتال در بازار چقدر است
میزان سوددهی استخراج نیز با توجه به نزولی یا صعودی بودن بازار می تواند عوض شود. برای مثال اگر شما با یک دستگاه قادر هستید ماهانه ۰.۱ اتر ماین کنید، این مقدار در ماه بهمن سال گذشته ۱۰۰ دلار بوده و امروز کمتر از ۱۰ دلار!

در ایران علاوه بر نوسان بازار ارزهای دیجیتال، دلار هم نوسانات نسبتا بالایی دارد. پس درست است که شما امروز کوین کمتری استخراج می کنید اما در مرحله تبدیل آن به دلار باز هم میتوانید سود کنید.

البته از آنجایی که این بازار به طور کلی و در این ۱۰ سال معمولا به دوران صعودی برمی گردد، اگر در زمان نزول در حال ماین هستید، توکن های استخراج شده را پس انداز کنید.

۳. سختی شبکه متغیر است
اگر با مفهوم سختی شبکه آشنا نیستید، به مقاله سختی شبکه چیست مراجعه کنید تا دقیق تر با آن آشنا شوید. سختی شبکه با توجه به میزان درخواست برای ماین و تعداد ماینرهای یک شبکه متغیر است. معمولا زمانیکه بازار روند صعودی دارد، تقاضا برای استخراج نیز افزایش پیدا میکند و متعاقبا سختی نیز افزایش پیدا می کند. در زمان نوشتن این مقاله به دلیل افت قیمت بیت کوین تا ۳۵۰۰ دلار، سختی شبکه نیز حدود ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است. پس این یعنی راحت تر میتوان استخراج کرد اما شما بیت کوین ارزان استخراج کردید و باید صبر کنید تا بازار صعودی شود.

۴. چقدر باید برای برق دستگاه هزینه کنیم
یکی از موضوعات مهم که شما نمیتوانید آن در منابع خارجی و انگلیسی زبان پیدا کنید، مصرف برق دستگاه شماست. تعرفه برق کشورهای مختلف بسیار متقاوت است و این موضوع مستقیما روی میزان سود آوری شما تاثیر دارد.

اما خبر خوب برای ماینرهای داخل ایران این است که هزینه برق در ایران بسیار بسیار کمتر از اکثر کشورهای دنیاست و جالب است بدانید اکثر ماینرهای ایرانی با این افت بازار هنوز در سوددهی هستند. اجازه دهید به نحوه محاسبه برق در ادامه اشاره کنیم. لازم به ذکر است محاسبات ما به طور متوسط انجام شده و ممکن است برای بعضی نقاط کمی متفاوت باشد.

تعرفه وزارت نیرو برای بهای برق خانگی در مناطق محتلف

به طور متوسط یک دستگاه اسیک (ASIC) بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ وات برق مصرف میکند.
طبق جدول تعرفه مصرف برق، در گران ترین منطقه و در فصل گرما، هزینه برق در بازه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلو وات برساعت، ۱۰۶۳ ریال است.
فرض میکنیم که دستگاه شما تمام ۲۴ ساعت روز و تمام ۳۰ روز ماه روشن باشد.
حالا کافی است این اعداد را در هم ضرب کنیم تا مقدار متوسط برق مصرفی یک دستگاه اسیک محاسبه شود. شما برای برق دستگاه اسیک خود باید حدود ۸۰ هزار تومان در ماه هزینه کنید. البته این هزینه بدون مصرف برق سیستم خنک کننده شماست.

این اعداد به طور میانگین محاسبه شده و ممکن است برای هر دستگاه خاص کمی بالاتر و یا پایین تر باشد. هزینه برق با تعرفه برق شهری محاسبه شده و این اعداد برای برق صنعتی متفاوت خواهد بود و نهایتا به این موضوع اشاره کنیم که معمولا برای استخراج از چند دستگاه ماین استفاده می شود که اصطلاحا به آن ماینینگ فارم یا مزرعه ماینینگ می گویند. پس این رقم در تعداد دستگاه های شما ضرب خواهد شد.

کلام آخر

حتما برای وارد شدن به حوزه استخراج، تمام این عوامل را بررسی کنید و با مطالعه کامل سرمایه گذاری کنید. علاوه بر مطالعه کافی و آشنایی با تمام دستگاه ها و ارزهای دیجیتال، حتما از افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند پرس و جو کنید و از تجربیات آنها استفاده کنید تا قادر باشید بهترین تصمیم را بگیرید.

(منبع: mihanblockchain)

دیدگاهتان را بنویسید