شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

ادوارد اسنودن از مزایای بلاکچین می‌گوید

نوشته شده توسط مدیریت

 

ادوارد اسنودن (Edward Snowden) که در سال‌های اخیر به خاطر افشای اطلاعات طبقه‌بندی شده دولت آمریکا به چهره‌ای معروف در سطح بین‌الملل تبدیل شده، به تازگی در مصاحبه‌ای به تشریح مزایای بیت کوین و بلاک چین پرداخت. ادوارد اسنودن در این مصاحبه به تشریح فناوری بنیادین بیت کوین و نیز نقش بنیادین اعتماد در آن پرداخت.

او در این مصاحبه گفت:‌

«فرض کنید یک پایگاه‌داده باسابقه داریم و هر کدام از داده‌های موجود در آن را بتوان به راحتی تغییر داد و ذخیره کرد. حالا فرض کنید یکی از این داده‌ها دربردارنده موجودی حساب بانکی شما باشد. اگر کسی بتواند این موجودی را به صفر برساند، بی‌تردید این شیوه ذخیره اطلاعات مشکلاتی اساسی دارد … نکته اینجاست هر وقت یک سامانه به فردی امکان تغییر بی‌دردسر اطلاعات موجود را بدهد، هیچ گزینه‌ای جز اعتماد به تعداد زیادی از افراد به عنوان گزینه‌هایی شایسته ندارید … بلاک چین در واقع تلاشی برای ایجاد یک سابقه از تراکنش‌هاست که کسی نمی‌تواند در آن دخل و تصرف کند.»

ادوارد اسنودن در ادامه افزود: «قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین کاربرد بلاک چین در بیت کوین است. بیت کوین شکلی جدید از پول است. اما در چند ماه گذشته شاهد بودین که تلاش‌هایی برای قرار دادن انواع اطلاعات در بلاک چین صورت گرفته است … هر چیزی که باید ذخیره شود و در عین حال، غیرقابل دستکاری باشد. برای نمونه می‌توان به اطلاعات مربوط به سلامت اشاره کرد. حتی شرح اقدامات و نیز قراردادها را نیز می‌توان در بلاک چین ثبت کرد.»‌

ادوارد اسنودن که توانسته از روسیه پناهندگی سیاسی دریافت کند می‌گوید امکان دخل‌وتصرف در بلاک چین وجود ندارد و در دنیایی که پر از دروغ است، این فناوری را می‌توان پیشرفتی قابل توجه دانست.»

اسنودن بر این باور است که بلک چین می‌تواند سبب ایجاد موانعی در برابر شنودهای غیرقانونی توسط دولت آمریکا شود. شرکت‌هایی نظیر آیوتا و نیز مایکروسافت به دنبال راه‌هایی برای استفاده فناوری بلاک چین به منظور ایجاد شناسه‌هایی نامتمرکز هستند. به این ترتیب، کاربران خودشان می‌توانند امکان دسترسی و یا عدم دسترسی به داده‌های شخصی خود را فراهم کنند.

اسنودن در ادامه این مصاحبه گفت: «هیچ سازوکاری برای دور زدن و یا سواستفاده از این فناوری وجود ندارد. برای ایجاد هر نوع تغییری نیازمند توافق جمعی و یا حمایت حداقل ۵۱ درصد از کاربران شبکه از تغییر مقررات هستیم.»

اسنودن همچنین در پاسخ به این سئوال که چطور رمزارزها می‌توانند به تبهکاران امکان جابه‌جایی پول بدهند گفت: «اتکای تبهکاران به رمزارزها در نهایت می‌تواند به ضررشان تمام شود، زیرا با این کار ردی از خود بر روی رایانه‌ها بر جای می‌گذارند. تجربه دهه گذشته ثابت کرده که ماموران دولتی معمولا از توان عملیاتی بالایی برای نفوذ در شبکه‌ها و دسترسی به اطلاعات برخوردارند.»

برخی افراد بر این باورند بلاک چین می‌تواند موجب خاتمه‌دهی به وضعیت کنونی سانسور و نیز انحصارگرایی حکومت‌ها شود. با این وجود، اسنودن می‌گوید این باور که بلاک چین در نهایت جایگزین شرکت‌های بزرگی همچون گوگل و مایکروسافت می‌شود، یک خیال باطل و امری ناشدنی است.

(منبع: rancryptomarket)

دیدگاهتان را بنویسید