شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

چرا اگر هیچ بیت‌کوینی نداشته باشید، باخته‌اید؟

چرا اگر هیچ بیت‌کوینی نداشته باشید، باخته‌اید؟
نوشته شده توسط مدیریت

چرا اگر هیچ بیت‌کوینی نداشته باشید، باخته‌اید؟

 

بیش از یک دهه از خلق و عرضه بیت‌کوین، اولین پول مبتنی بر اعتماد جهانی میگذرد. حال بیایید به چند دلیل که چرا خرید بیت‌کوین و حتی یک بخش کوچک از آن میتواند ایده‌ای خوب تلقی شود، نگاهی بیندازیم.

۱‌- بیت‌کوین کاملاً منحصر بفرد است
ده سال پیش، ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیتکوین، توضیح داد که چرا بیتکوین متفاوت از سایر ارزهای دیجیتال می‌باشد که پیش از این وجود داشت.

چیزی که بیتکوین را واقعاً انقلابی کرده این است که به اعتماد تکیه ندارد. علاوه‌ بر این، نرم‌افزار غیرمتمرکز آن، این ارز دیجیتال را در برابر حملات مقاوم می‌سازد. به خصوص اگر این شبکه به اندازه کافی بزرگ شود.

خالق اسرارآمیز بیتکوین پیش‌بینی کرد که اگر مردم ارزش‌گذاری بیتکوین را بر اساس محدود بودن، کارآیی و اعتماد بنفس مدنظر قراردهند آنگاه قیمت به نهایت اوج خود خواهد رسید.

ناکاموتو یک هفته پس از راه‌اندازی بیتکوین در ایمیلی توضیح داد:

می‌دانید، من فکر می‌کنم افراد بسیار بیشتری در دهه ۹۰ علاقمند به چنین پدیده‌ای بودند، اما بعد از بیش از یک دهه از عدم موفقیت سیستم‌های مبتنی‌براعتماد به نهاد ثالث (Digicash و غیره)، مردم بیتکوین را به‌عنوان یک انگیزه گمشده می‌بینند. امیدوارم که مردم بتوانند این تمایز را ایجاد‌کنند چنانکه این اولین‌باری است که من می‌دانم ما در تلاشیم یک سیستم مبتنی بر عدم اعتماد [متمرکز] را امتحان می‌کنیم. بله، این همان ویژگی اصلی بود که بطور بی‌سابقه‌ای مرا به خود جلب کرد. ترفند واقعی این خواهد بود که مردم به ارزش آفرینی بیتکوین‌ها وادار شوند.

امروزه بیتکوین یک نمایش بی‌سابقه ۹۹/۹۸ درصدی از زمان بهینه‌سازی را به منصه‌ظهور گذاشته‌است. در همین راستا و بدون تکیه بر هیچ نهاد ثالثی، هر ۱۰ دقیقه و با شکل‌گیری یک بلاک جدید این شبکه همچنان بالا نگهداشته میشود.

در واقع، امروز چیزی که در مورد بیتکوین کمتر قابل پیش‌بینی است، موضوع قیمت است. با وجود عرضه ۲۱ میلیونی تدوین‌شده برای بیتکوین، نوسان قیمت به دلیل ایجاد بیت‌کوین جدید قابل پیش‌بینی نیست و از عرضه و تقاضا پیروی نمی کند. دارایی دیجیتالی که بر خلاف سایر دارایی‌های موجود تا به حال امکان دوبار خرج شدن برای آن وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید