شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

کولین رید: بیت کوین یک بلای عمومی است!

کولین رید: بیت کوین یک بلای عمومی است!
نوشته شده توسط مدیریت

پول همواره وسیله‌ای برای خریدن هر چیزی بوده، اما حالا داغ‌ترین سرمایه‌گذاری کشورهای بزرگ خریدن پول شده است. یک استارت‌آپ تولیدی آمریکایی اخیرا اعلام کرده که قصد دارد به کارخانه آلومینیوم تعطیل‌شده در شمال ایالت نیویورک نقل مکان کند تا از برق فراوان و ارزان‌قیمت این کارخانه استفاده کند. قرار است این شرکت به جای ذوب کردن آلومینیوم، این برق را به بیت‌کوین تبدیل کند!

آمریکا از جهات مختلف دچار مشکل بهره‌وری شده است. نیویورک تایمز می‌نویسد، اقتصاد این کشور به کندی رشد می‌کند و در حال حاضر تقریبا ۲۰ درصد بزرگسالان نه شغلی دارند و نه تلاش می‌کنند شغلی پیدا کنند. برخی اقتصاددانان شواهدی را یافته‌اند مبنی بر اینکه مردم هر روز بیش از پیش بخش فزاینده‌ای از زمان، سرمایه و منابع طبیعی را به محصولات مجازی مثل رسانه‌های اجتماعی، بازی‌ها و این اواخر هم پول‌های مجازی اختصاص می‌دهند. بیت‌کوین که حالا بزرگ‌ترین واحد پول مجازی است، اشتهای سیری‌ناپذیری برای مصرف کردن منابع و به‌خصوص برق دارد.

طرفداران بیت‌کوین آن را واحد پول برتر می‌دانند و معتقدند کاربرد آن در نهایت همه‌گیر خواهد شد و بنابراین می‌گویند ارزش این همه مصرف منابع را دارد. اما شهردار شهر پلتزبرگ آمریکا، کولین رید، آن را یک بلای عمومی می‌داند. شرکت‌های استخراجگر بیت‌کوین در این شهر مثل پشه‌های گرسنه در زمان رسیدن به خون، برق مصرف می‌کنند. آقای رید گفته که معدن‌کاوی بیت‌کوین، در حال حاضر ۱۰ درصد برق شهری پلتزبرگ را مصرف می‌کند و این شهر مجبور است برای تامین برق مورد نیاز خود، از بازارهای دیگر با قیمت بالاتر برق بخرد.

کشورهای دیگر هم در حال دست‌وپنجه نرم کردن با این چالش هستند. بزرگ‌ترین شرکت برق اروپا، انل (Enel)، اعلام کرده که به دلیل نگرانی‌های زیست محیطی، به یک استخراج کننده پول مجازی، برق نخواهد فروخت.

برخی از استخراج‌کنندگان بیت‌کوین تاکید کرده‌اند که بر انرژی تجدیدپذیر تکیه می‌کنند. هرچند مصرف انرژی توسط آنها می‌تواند در جای دیگری صرف گردد. از طرفی، از آنجایی که برخی صنایع پرمصرف مثل ذوب آلومینیوم به کشورهای دیگر منتقل شده‌اند و خانوارها از لامپ‌های کم‌مصرف و LED استفاده می‌کنند، تقاضای داخلی در برخی تاسیسات برقی آمریکا و اروپا کاهش یافته و آنها را به فکر یافتن مشتریان جدید انداخته است.

استخراج بیت کوین جایگزین قدرتمند و ایجاد کننده شغل برای مصرف برق تولیدی در برخی مناطق است. هرچند این جایگزینی با نسبت مالوف تولید شغل در برابر هر مگاوات برق مصرفی همخوانی نداشته و به مراتب کمتر است.

منبع: The New York Times

دیدگاهتان را بنویسید