شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

استفاده از صرافی بایننس برای کاربران ایرانی خطرناک است!

نوشته شده توسط مدیریت

اطلاعیه‌ای در خصوص راه‌اندازی رسمی صرافی غیرمتمرکز بایننس روز گذشته، ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت)، از سوی این صرافی منتشر شد. نکته قابل توجه در این خصوص، شرایط استفاده‌ (Terms of Service) از صرافی غیرمتمرکز است که کار کردن با آن را برای کاربران ایرانی خطرناک کرده و در صورت استفاده برای آن‌ها مشکلاتی به وجود می‌آورد.

بر اساس گزارش‌های قبلی، صرافی بایننس که پیش از این برای برخی از کاربران ایرانی در پلتفرم اصلی خود مشکلاتی به وجود آورده بود، سال گذشته با اعلام ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز، نوید پلتفرم تازه‌ای برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال را به کاربران و علی‌الخصوص معامله‌گران ایرانی داد.

اما بررسی شرایط استفاده این صرافی نشان می‌دهد که وضعیت برای کاربران ایرانی همچنان بدون تغییر باقی است. در قسمتی از شرایط استفاده، این پلتفرم به منع فعالیت‌های برداشت، واریز و ترید در مناطق غیر مجاز و شهروندان ایالات متحده اشاره کرده است.

مهم: این افراد از واریز، برداشت از حساب یا معامله بر روی سایت منع شده‌اند.

۳.۱. افراد مقیم یا تبعه مناطق غیرمجاز

۳.۲. شهروندان آمریکا

در بخش دیگر، بایننس برای خود این حق را قائل شده تا در صورت نقض قوانین با استفاده از سرویس‌های تغییردهنده و مخفی‌کننده آی‌پی قادر به مسدودسازی حساب کاربران، مصادره دارایی‌ها و تحویل دادن آن به مراجع قانونی باشد.

۶.۸. در صورتی که ساکن یا تبعه مناطق غیرمجاز یا شهروند ایالات متحده هستید، نمی‌توانید از این سایت و خدماتش استفاده کنید.

در صورتی که بایننس تشخیص دهد در هر یک از موارد منع شده فعالیت داشته‌اید، بایننس می‌تواند فرایند قانونی لازم را با صلاحدید خود در این خصوص طی کند. این فرایند‌های قانونی شامل، و نه محدود به، ارائه گزارش به مراجع قانونی یا سایر مراجع دارای صلاحیت، مصادره هرگونه توکن دیجیتالی که از طریق موارد منع شده به دست آمده و قطع دسترسی شما به تمامی سرویس‌هاست. بایننس به اختیار خود می‌تواند، دارایی شما را به تصرف خود درآورده و آن را تحویل مراجع قانونی یا دیگر مراجع دارای صلاحیت که شرایط لازم را دارند، دهد.

از آنجا که این قوانین برای صرافی غیرمتمرکز بایننس ارائه شده، منظور از سرویس (Service) و سایت (Site) در قوانین پلتفرم، تنها به صرافی غیرمتمرکز بایننس (Binance DEX) اشاره می‌کند.

۱.۱.۱۲. منظور از «سرویس»، تمامی سرویس‌ها، عملگرها یا قابلیت‌های ارائه بر روی «سایت» است.

۱.۱.۱۳. منظور از «سایت» وب‌سایت اینترنتی www.binance.org است.

اما نکته عجیب در تضاد بودن این قوانین با ماهیت غیرمتمرکز صرافی است؛ همانطور که در بخش دیگری از مقررات آن اشاره شده است که بایننس هیچگونه دسترسی به کیف پول‌های صرافی غیرمتمرکز ندارد.

شما به تنهایی مسئول هرنوع ضرر به کیف پولتان هستید. کیف پول شما توسط بایننس قابل دسترسی نیست. بایننس فایل‌های KEYSTORE، رمز عبور، عبارات نمونیک و کلیدهای خصوصی شما را نگهداری نمی‌کند.

با این اوصاف به نظر نمی‌رسد پلتفرم جدید بایننس نیز نیازهای کاربران ایرانی را برطرف کند و راه‌حلی برای دور زدن تحریم‌ها ارائه داده باشد. گفتنی‌ است که امکان خرید و فروش هنوز فعال نشده و کاربران تنها قادر به ایجاد کیف پول در این صرافی هستند.

نتیجه‌گیری
نکته حائز اهمیت، عدم تغییر سیاست‌های بایننس در بسیاری از موارد، در صرافی غیرمتمرکز خود است. سوالی که هم‌اکنون بیشتر کاربران با آن مواجهند، استفاده کردن یا نکردن از این صرافی است. در پاسخ به این سوال باید اظهار داشت که با شرایط استفاده (Terms of Use) فعلی تعیین شده از سوی بایننس، خطری که کاربران ایرانی را در صرافی غیر متمرکز تهدید می‌کند، مشابه خطری است که بارها درباره فعالیت در صرافی اصلی هشدار آن داده شده است.

در حال حاضر اطلاعاتی از چگونگی مصادره دارایی‌ها بر روی صرافی غیرمتمرکز بایننس در دست نیست.

بروزرسانی ۵ اردیبهشت: صرافی غیرمتمرکز بایننس در آخرین بروزرسانی، بخشی از شرایط استفاده (Terms of use) قبلی خود را که به مصادره دارایی کاربران خاطی مربوط می‌شد، تغییر داد.

(منبع: arzdigital)

دیدگاهتان را بنویسید