شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

جک‌ما (موسس علی‌بابا) بلاکچین حباب نیست!

جک‌ما (موسس علی‌بابا) بلاکچین حباب نیست!
نوشته شده توسط مدیریت

جک ما (موسس غول چینی تجارت الکترونیک یعنی علی بابا) در یک سخنرانی در دومین کنفرانس جهانی هوش اعلام کرد که بلاک چین یک حباب نیست، ولی بیت کوین را یک حباب می‌داند.

جک ما اعلام کرد که سال‌هاست بر روی بلاک چین تحقیق می‌کند و به شدت بر این باور است که این فناوری از توانایی لازم برای حل مساله حریم خصوصی برای جامعه، آن هم در تمامی سطوح (دولت، شرکت‌ها و افراد معمولی) در عصر داده‌های بزرگ برخوردار است.

او تاکید کرد که امنیت یک اولویت مهم برای علی بابا به عنوان یک شرکت بزرگ در زمینه تجارت الکترونیک به شمار می‌رود. گفتنی است علی بابا در سه ماه چهارم سال گذشته درآمدی بالغ بر ۳۹/۹ میلیارد دلار داشته است.

جک ما اعلام کرد بخش قابل ملاحظه‌ای از توجه کنونی به صنعت بلاک چین توسط افرادی صورت می‌گیرد که آن را یک «معدن بزرگ طلا» می‌دانند. گفتنی است جک ما دیدگاهی منفی به بیت کوین ندارد.

او در دسامبر ۲۰۱۷ که قیمت بیت کوین به اوج خود رسید به خبرنگار شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی گفت: «من اصلا درباره بیت کوین چیزی نمی‌دانم. من واقعا گیج شده‌آم. اگر بیت کوین واقعا کار کند، مقررات مربوط به تجارت جهانی و سامانه‌های پرداخت کاملا تغییر خواهد کرد. فکر می‌کنم هنوز آمادگی لازم را نداریم. به همین دلیل هنوز توجه‌ام به علی‌پی (Alipay) است…به دلار آمریکا و یورو است. ما تیمی داریم که به مطالعه بلاک چین مشغول است. اما بیت کوین چیزی نیست که بخواهم به بررسی آن بپردازم. اهمیتی به بیت کوین نمی‌دهم.»بر اساس گزارش بلومبرگ، جک ما سال گذشته توانست ثروتمندترین مرد آسیا شود.

ارزش خالص دارایی‌های او از ۴۱/۸ میلیارد دلار نیز فراتر رفت. همچنین سامانه علی‌پی (ویژه پردازش تراکنش‌ها با گوشی) حدود ۴۵۰ میلیون کاربر دارد.این اظهارات جک ما، امیدهایی که برخی به پذیرش ارزهای دیجیتال و به ویژه بیت کوین در سامانه علی‌پی داشتند را نقش بر آب کرد.جک ما تنها فرد ثروتمندی نیست که دیدگاهی مخالف با بیت کوین دارد.

وارن بافت (یکی از ثروتمندترین مردان جهان) نیز چندی پیش اعلام کرد که بیت کوین شبیه قمار است و خرید آن را نمی‌توان سرمایه‌گذاری دانست.

همچنین رابرت شیلر (برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۱۳) نیز بیت کوین را نوعی حباب دانست که البته به این زودی از بین نمی‌رود.

در سوی دیگر این طیف نیز برخی از فعالان سیلیکون ولی قرار دارند. تیم دراپر یکی از معروف‌ترین آنهاست که سابقه درخشانی در سرمایه‌گذاری اولیه بر روی استارتاپ‌هایی نظیر اسکایپ، تسلا و هات میل دارد.

تیم دراپر بر این باور است که ارزش بیت کوین طی ۴ سال آینده به بالای ۲۵۰ هزار دلار خواهد رسید. همچنین جک دروسی (بنیانگذار توییتر) هم فکر می‌کند طی ۱۰ سال آینده، بیت کوین تنها ارز معتبر دیجیتال جهان خواهد شد.با این وجود، تغییرات شدید قیمت ارز دیجیتال یکی از مواردی است که پیش‌بینی آینده آن را اندکی دشوار می‌سازد.

منبع: cointelegraph.com

دیدگاهتان را بنویسید