شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار ایران

بلاکچین هرگز نمی‌تواند تحریم‌ها را دور بزند!

بلاکچین هرگز نمی‌تواند تحریم‌ها را دور بزند!
نوشته شده توسط مدیریت

شبکه بلاک‌چین برای نخستین بار برای نقل و‌ انتقال بیت‌کوین استفاده شد و امروز این فناوری ثابت کرده که توانایی ورود به بخش‌هایی به جز دنیای ارزرمز‌ها را نیز دارد.

محمدرضا پورحسنی کارشناس شبکه‌‌های رایانه‌ای در اینباره گفت : درحال حاضر بسیاری از سیستم‌های پولی و مالی دنیا در فکر استفاده از بلاکچین هستند و بدون شک این فناوری می‌تواند در بخش‌هایی به غیر از سیستم‌های پولی مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته وی، بلاک‌چین به دلیل آنکه نیازی به سرور‌ها و پایگاه‌های داده مشخصی ندارد پ، می‌تواند در بسیاری از زمینه‌ها فعال شده و سرعت و امنیت را به ارمغان آورد.

پورحسنی با اشاره به اینکه هیچ‌نهاد و یا دولتی روی بلاک‌چین نظارت ندارد، اظهار کرد: یکی از بزرگترین ویژگی‌های این فناوری عدم توانایی محدودیت‌سازی توسط نهاد‌های مختلف است و چون ساختار بلاک‌چین با دیگر شبکه‌های رایانه ای متفاوت است، به همین دلیل ورود هکر‌ها به آن تا به امروز غیر ممکن بوده است و هیچ شخص یا گروهی نتوانسته خللی در این شبکه ایجاد کند.

وی افزود: به دلیل آنکه پایگاه داده در این شبکه معنایی ندارد، اطلاعات در گردش نمی‌تواند تغییر غیرقانونی پیدا کند و خواسته و یا ناخواسته حذف شود و این موضوع مورد توجه سیستم‌های بانکداری قرار گرفته است.

این کارشناس با بیان اینکه بلاک‌چین مخالفانی هم دارد، گفت : عدم توانایی‌ نظارت بر این شبکه ، باعث شده تا بیشتر دولت‌ها روی خوشی به آن نشان ندهند و اکنون استفاده از آن در بعضی کشورها غیرقانونی محسوب می‌شود.

پورحسنی در پاسخ به این سوال که بلاک‌چین در چه بخش‌های دیگری می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، گفت: موضوع رعایت قانون کپی‌رایت که همچنان با مشکلاتی در جهان مواجه است می تواند با کمک بلاک‌چین به یک قانون همه‌گیر تبدیل شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال فیلمی را در نظر بگیرید که به راحتی در فضای مجازی کپی می‌شود و تولیدکنندگان نمی‌توانند از این کار جلوگیری کنند پ؛ اما اگر این فیلم در شبکه بلاک‌چین منتشر شود، کاربران باید حق پخش آن را پرداخت کنند تا بتوانند فیلم مورد علاقه خود را به طور آنلاین تماشا کنند.

این کارشناس افزود: البته این یکی از کارهایی است که از دست بلاک‌چین بر می‌آید و این فناوری می‌تواند نقش گسترده‌تری در آینده ایفا کنند.

به گفته پورحسنی، هنوز بلاکچین ‌نتوانسته جایگاه واقعی خود را در دنیا پیدا کند؛ اما بدون‌شک این فناوری می‌تواند در آینده‌ای نزدیک تحولات زیادی در دنیای دیجیتال ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: با همه این ویژگی‌ها باید این موضوع را درنظر داشت که بلاک‌چین هم مانند هر فناوری دیگری مرزهای خود را دارد و اینکه گفته می‌شود به وسیله این فناوری می‌توان کارهای عجیب و غریبی مثل دورزدن تحریم‌ها انجام داد به هیچ‌وجه صحت ندارد.

(منبع: ایلنا)

دیدگاهتان را بنویسید