شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
انواع ارزهای دیجیتال

آشنایی با ارزدیجیتال تزوس(Tezos)

آشنایی با ارزدیجیتال تزوس(Tezos)
نوشته شده توسط مدیریت

آشنایی با ارزدیجیتال تزوس(Tezos)

ممکن است شما از قبل با پروژه ارز دیجیتال تزوس (Tezos) آشنا باشید با توجه به عرضه اولیه کوین (ICO) بسیار موفق آن در جولای ۲۰۱۷. در این ICO تیم تزوس (Tezos) معادل ۲۳۲ میلیون دلار بیت کوین و اتریوم جذب کرد. در صورتی که عرضه اولیه این کوین را از دست داده اید، باید گفت که تزوس (Tezos) اخیرا دوباره مورد توجه قرار گرفته و وارد طبقه ۲۰ ارز دیجیتال رده بالا از لحاظ حجم بازار شده است و حجم بازار آن بالای یک میلیارد دلار است.

تیم تزوس (Tezos) چشم انداز روشنی دارد. تعداد زیادی از ارز های دیجیتال و بلاک چین ها ناکارآمد اند اما اگر ما بخواهیم بهترین مدل را پیدا کنیم. روش های مختلفی در این زمینه وجود دارد. آنها این ایده را در تزوس (Tezos) گنجانده اند و این پلتفرم اجازه می دهد قرارداد های هوشمند و برنامه های غیر متمرکز بر بالای آن ساخته شود. این پروژه پیوسته توسط جامعه آن در حال توسعه است تا از هرگونه نقصی جلوگیری شود.

تزوس (Tezos) اولین پلتفرم بلاک چین و ارز دیجیتال خود اصلاح در جهان است، بنابراین تیم این پروژه، این دارایی دیجیتال را آخرین ارز دیجیتال می نامد.

از آنجا که تیم این پروژه از ابتدا تا کنون اوضاع آرامی را نگذرانده است. درگیری های قانونی مختلف و نگرانی های جامعه منجر به انتشار اخبار بد و تاخیرات پیوسته شد، با این حال به نظر می رسد که تیم بسیاری از مشکلات را حل کرده است و اخیرا نسخه آزمایشی شبکه تزوس (Tezos) را راه اندازی کرده است. در این مقاله به طور کامل پروژه بلاک چین تزوس (Tezos) را در وضعیت حال حاضر آن مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

تزوس (Tezos) چیست؟
همانطور که در وبسایت تزوس (Tezos) بیان شده است، تزوس (Tezos) در حال رسمیت بخشیدن به یک نوع مدیریت بلاک چینی است که در آن سرمایه گذاران و نگهدارندگان کوین، پروتکل را مدیریت کنند. آنچه که اتفاق می افتد این است که تزوس (Tezos) پلتفرم جدیدی برای قرارداد های هوشمند و برنامه های غیر متمرکز است.

در این پلتفرم، تمرکز ویژه ای بر اعضای شبکه تزوس (Tezos) وجود دارد و هدف این پروژه این است که به نگهدارندگان توکن تزوس (Tezos) اجازه دهد کهبه طور کامل پلتفرم را مدیریت کنند و اکوسیستم را بهبود ببخشند. تزوس (Tezos) قصد دارد تا یک جامعه دیجیتال واقعی را ایجاد نماید، شبکه ای که در آن همه افراد درگیر شده و صدایشان شنیده شود و وفاداری مشترکی داشته باشند.

مدیریت روی زنجیره
تزوس (Tezos) اساسا یک پلتفرم بلاک چین است و در همان مقوله پروژه هایی مانند اتریوم، NEO و EOS قرار می گیرد. تنها تفاوت تزوس (Tezos) با پلتفرم های مذکور، سیستم مدیریتی آن است.

تزوس (Tezos) فرآیندی را طراحی کرده که ارتقاهای مداوم پروتکل آن را از طریق مدیریت روی زنجیره انجام می دهد. این اجازه می دهد که پردازش تزوس (Tezos) به مرور زمان افزایش پیدا کند و مانند پروژه های دیگر نباشد که هرازگاهی تغییراتی بنیادین در آن روی دهد و منجر به هارد فورک شود که این هارد فورک ها نیز در اساسا شبکه را تجزیه می کنند. تزوس (Tezos) قاطعانه علیه هارد فورک ها ایستاده است و پلتفرمی را تجسم می کند که مجبور به گذر از هارد فورک نیست زیرا مرتبا بر اساس پیشنهاد ها و رای کاربرانش ارتقا می یابد. هر پارامتری از پروتکل تزوس (Tezos) می تواند توسط شبکه تغییر کند.

برای ارتقای این پلتفرم، توسعه دهندگان به طور مستقل پیشنهاد هایی را برای ارتقای پروتکل ارائه می دهند. این پیشنهاد ها همچنین شامل پاداش مورد انتظاری است که توسعه دهنده برای توسعه و بیرون دادن این ارتقای خاص آرزو دارد. دارندگان ارز دیجیتال تزوس (Tezos) می توانند در مورد این پیشنهاد ها رای بدهند و اگر این پیشنهاد ها تصویب شدند، توسعه دهندگانی که پیشنهاد داده اند قادر به شروع کار بر روی این ارتقا های پیشنهادی می باشند.

این وجوه توسط پروتکل تزوس (Tezos) نگهداری می شوند و زمانی که ارتقای پیشنهادی عملی و پیاده شد، این وجوه آزاد شده و توزیع می گردد. از آنجا که پاداش توسعه دهندگان به طور غیر متمرکز داده می شود، انها می توانند مستقلا و پیوسته تا زمانی که تایید جامعه را داشته باشند، به کار خود ادامه دهند. این پروتکل برای فراهم کردن انگیزه جهت پیشرفت خودش طراحی شده است.

قرارداد های هوشمند تایید رسمی
تزوس (Tezos) دارای زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند خود به نام Michelson است. این زبان کاربردی، به طور خاص برای تسهیل ایجاد قرارداد های هوشمند بر روی بلاک چین تزوس (Tezos) طراحی شده است.

Michelson برای تایید رسمی قرارداد های هوشمند استفاده می شود. در این زمینه، تایید رسمی یک روش است که از لحاظ ریاضیات صحت تراکنش های مدیریت کد را اثبات می کند. این یعنی کاربران می توانند ویژگی های قرارداد خود را اثبات و مستند کنند. بنابراین امنیت قرارداد های هوشمند مالی یا حساس را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

روش های تایید رسمی اغلب در فرآیند های مهندسی که با کمترین میزان خطا مواجه اند مانند طراحی هواپیما و توسعه هسته ای مورد استفاده قرار می گیرند. نیاز به وجود چنین فرآیندی با شکست قرارداد های هوشمند خودش را نشان می دهد که از جمله این شکست ها می توان به هک DAO در سال گذشته و خطای Batch Overflow برای چندین توکن ERC-20 اشاره کرد.

به دلیل مدل مدیریت تزوس (Tezos)، این زبان پیوسته می تواند با توجه به خواسته های های جامعه تزوس (Tezos) تغییر کند.

گواه اثبات سهم نیابتی (DPoS)
برای رسیدن به اجماع در این پلتفرم، تزوس (Tezos) از الگوریتم گواه اثبات سهم نیابتی (proof-of- stake delegated) استفاده می کند. از آنجا که این الگوریتم به جای استخراج فیزیکی مانند گواه اثبات کار بیت کوین، استخراج مجازی را ممکن می سازد بنابراین یک پروتکل اجماع بسیار مقرون به صرفه از لحاظ انرژی می باشد. هر دارنده توکن می تواند بخشی از فرآیند استخراج تزوس (Tezos) باشد و می تواند به عنوان نماینده (delegate) یا رای دهنده برای نماینده ها عمل کند.

اگر کاربری تصمیم بگیرد که به یک نماینده رای دهد، این به این معنی است که نماینده اکنون رای شما را برای رای دادن به پیشنهادات کنترل می کند. این باعث می شود فرآیند مدیریت کارآمد تر و از طرف جامعه بر نماینده ها فشار وارد می آورد تا بر اساس منافع شبکه عمل کنند.

سوء استفاده از قدرت یک نماینده منجر به منسوخ شدن رای های آن نماینده می شود. بر خلاف دیگر پروژه های گواه اثبات سهم نیابتی (DPoS) هیچ محدودیتی برای تعداد نماینده های تزوس (Tezos) وجود ندارد. هر فردی می تواند تبدیل به نماینده شود و هر فردی نیز می تواند نمایندگی توکن های خود را به دیگران واگذار کند.

راه حل مقیاس پذیری
مقیاس پذیری در حال حاضر یکی از مهمترین موضوعات صنعت بلاک چین است. تزوس (Tezos) رویکردی را اعمال کرده که مقیاس پذیری دراز مدت پلتفرم را تضمین و برای این کار از مفاهیم Zero-Knowledge Proof استفاده می کند که توسط پروژه زی کش ساخته شد.

این مفهوم برای اجرای قرارداد هوشمند و جداسازی اجرای واقعی یک قرارداد هوشمند و تایید آن توسط نود های اجماع مورد استفاده قرار می گیرد. این کار به طرز چشم گیری بار کاری نود های اجماع را که تنها به تایید مدرک قرارداد هوشمند می پردازند و نیاز به اجرای کل قرارداد هوشمند ندارند، کاهش می دهد.

علاوه بر کاهش حجم کار، این روش همی تواند به طور عظیمی هزینه های تراکنش شبکه ارز دیجیتال تزوس را کاهش دهد و به قرارداد های هوشمند پیچیده اجازه اجرای کارآمد تر را بدهد.

پس از عرضه اولیه توکن ها (ICO)، وجوه تزوس (Tezos) توسط بنیاد تزوس (Tezos) اداره می شود. این بنیاد غیر انتفاعی واقع در سوئیس همچنین قدرت وتو برای مسدود کردن پیشنهاد ها در سال اول شبکه را دارا می باشد. این قدرت به ارائه پیشنهاد ها اعمال نمی شود و همه آنها باید به طور دموکراتیک تصویب شوند. بنیاد تزوس (Tezos) از قبل برنامه ریزی کرده که به تدریج از قدرت آنها برای تحقق تمرکز زدایی کم شود و نهایتا این قدرت از بین برود. این روند توسط رای های جامعه هدایت خواهد شد.

اقتصاد توکن
توکن بومی بلاک چین تزوس (Tezos)، با نام (Tezzies (XTZ شناخته می شود و به عنوان ذخیره ارزش پلتفرم و برای پرداخت کارمزد های تراکنش شبکه و همچنین به عنوان نیروی محرکه قرارداد های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد.

از آنجا که بلاک چین تزوس (Tezos) از مکانیسم اجماع گواه اثبات سهم نیابتی استفاده می کند، این توکن همچنین برای مدیریت پلتفرم مورد استفاده قرار می گیرد که در آن هر توکن برابر با یک رای است. این آرا به نمایندگان داده می شوند و آنها نیز از این رای ها برای تایید و یا رد پیشنهاد های بهبود بخش استفاده می کنند.

اعتبار بخشی به تراکنش ها در شبکه baking،تزوس (Tezos) نامیده می شود و شبیه استخراج بیت کوین است با این تفاوت که بر اساس گواه اثبات سهم می باشد. برای baking و در نتیجه اعتبار بخشی تراکنش ها روی بلاک چین و ایمن کردن شبکه، به baker ها پاداشی به صورت توکن Tezzies داده می شود.

این توکن همچنین توسط نود های اجماع برای خرید سهام سرمایه گذاری و به عنوان عاملی برای محاسبه پاداش baking مورد استفاده قرار می گیرد.

شما می توانید توکن Tezzies را از صرافی ها بخرید و آنها را در کیف پول Tezbox که یک کیف پول توسعه یافته توسط جامعه این پروژه است وهمچنین در کیف پول Tezos Blue که در حال حاضر کار بر روی آن ادامه دارد و به عنوان نسخه سبک کیف پول تزوس (Tezos) راه اندازی شده است، ذخیره کنید.

تزوس (Tezos) از ۲۰۱۴ در حال توسعه بوده است و توسط یک زوج به نام های Arthur Breitman و Kathleen Breitman بنیان گذاری شد.

Arthur Breitman سابقه برجسته ای در ریاضیات کاربردی و علوم کامپیوتر دارد. او تنها 18 سال داشت که مدال المپیاد بین المللی علوم اطلاعات را برد و بعد از آن نیز به تحصیل در آن حوزه ها ادامه داد. Arthur Breitman بعد از فارغ التحصیلی در Google X به عنوان مهندس تحقیق و در Goldman Sachs به عنوان تحلیل گر کمی کار کرد.

Kathleen نیز رزومه شگفت انگیزی دارد و پست هایی استراتژیک را در شرکت هایی مانند Accenture، Bridgewater Associates، ژورنال وال استریت و کنسرسیوم R3 بلاک چین عهده دار بوده است.

علاوه بر اینها برای رهبری تزوس (Tezos) نام Ryan Jespersen را هم باید ذکر کرد. او بعد از اینکه تبدیل به صدای نگرانی های جامعه تزوس (Tezos) در خلال آزمایش ها و محک های سخت حقوقی آن زمان شد، به ریاست بنیاد تزوس (Tezos) رسید. به دلیل اقداماتش مانند تقاضا ها و انتشار خبر ها تحت نظارت جامعه، چنین پستی به او داده شد که به شدت به ادامه کار تزوس کمک کرد.

بقیه اعضای تیم عمدتا ناشناس هستند و تخمین زده می شود که از ۸ توسعه دهنده اصلی تشکیل شده اند.

Dynamic Ledger Solutions شرکتی است که در پشت تزوس (Tezos) است و هنوز کد زیربنای پروتکل تزوس (Tezos) را کنترل می کند. DLS تعهد کرده که کد را به صورت متن باز تحت پروانه MIT در Github انتشار دهد اما این امر هنوز اتفاق نیافتاده است.

این پروژه از پشتیبانی تعدادی سرمایه گذار جدی برخوردار است که اعتبار این پروژه را در طول سالهای گذشته تقویت کرده اند. یکی از آنها Tim Draper است که همیشه معتقد به صعود بیت کوین است. او پیوسته به انتقاد ها در مورد این پروژه پاسخ داده است.

یکی دیگر از این سرمایه گذارها شرکت سرمایه گذاری Winklevoss می باشد. دوقلو های Winklevoss با صرافی Gemini در صنعت کریپتو محبوبیت یافتند اما آنها در دارایی های دیجیتال زیادی سرمایه گذاری نمی کنند. تزوس (Tezos) یکی از معدود پروژه های ارز دیجیتال است که این دوقلو های با نفوذ علاوه بر بیت کوین، اتریوم و زی کش در آن سرمایه گذاری کرده اند.برخی براین باورند که این امر می تواند نشانه لیست شدنارز دیجیتال تزوس (Tezos) در صرافی Gemini در آینده ای نزدیک باشد.

نقشه راه ارز دیجیتال Tezos
با اینکه ICO این پروژه در جولای ۲۰۱۷ تمام شد اما Tezzies یک سال بعد در یکم جولای ۲۰۱۸ به صرافی ها راه یافت. تیم تزوس (Tezos) با توجه به نگرانی های قانونی و اختلاف نظر اعضا هیات مدیره و دیگر شرایط ناگوار که با آنها روبرو شد پس از یک سال از گذشت ICO خود به صرافی ها راه یافت.

این اختلافات بعد از ماه ها اتلاف وقت به پایان رسید و Johann Gevers رئیس بنیاد تزوس (Tezos) در فوریه استعفا داد.

بعد از این ماجرا ها بود که تیم این پروژه به کسب و کار برگشت و توانست در ۳۰ ژوئن شبکه آزمایشی تزوس را راه اندازی و مدیریت کند. طبق گفته تیم این پروژه، نسخه آزمایشی بلاک چین تزوس (Tezos) کاملا عمل گرا و با این وجود بسیار آزمایشی می باشد. خرابی و حتی هارد فورک هنوز در این مرحله ممکن است.

در زمان این نوشتار هنوز یک نقشه راه رسمی موجود نیست و بنابراین پیشرفت برنامه تزوس (Tezos) نامعلوم است. این امر منجر به نگرانی هایی در جامعه این پروژه شده زیرا اکثرا توسعه شبکه تزوس (Tezos) پشت در های بسته اتفاق می افتد و جامعه این پروژه در مورد وضعیت پلتفرم بی اطلاع هستند. در حال حاضر، جزئیات کمی در مورد فرآیند توسعه بلاک چین تزوس (Tezos) در دسترس است.

نتیجه گیری
با وجود مسائل حقوقی و تاخیر های مدام این پروژه، به نظر می رسد که با انتشار نسخه آزمایشی شبکه این ارز دیجیتال در حال فاصله گرفتن از این مشکلات است. نسخه آزمایشی هنوز کار زیادی لازم دارد اما اعتماد به نفس را تقویت می کند و نشان می دهد که پروژه هنوز زنده است.

با این حال تیم توسعه این پروژه احتمالا باید به بهبود خود بپردازد تا بتواند رقیبی جدی برای اتریوم، EOS و همه پلتفرم های بلاک چین دیگر باشد. در طول ICO این پروژه هنوز یک چیز جدید بود اما در حال حاضر پلتفرم های بلاک چین در همه جا در حال ظاهر شدن هستند و این پروژه باید بیش از چیزی باشد که تازه ساخته شده است.

ویژگی های خاص تزوس (Tezos) می تواند این امر را محقق سازد. رویکرد این پلتفرم که بر اساس تصمیمات جامعه دموکراتیک مدام در حال افزایش است، قادر به متمایز کردن این پلتفرم از دیگر رقبا است اما از طرف دیگر نیز می تواند آن را کند و بی میل به بهبود های بنیادین کند.

زبان عملکردی تزوس (Tezos) قرارداد های هوشمند را ایمن تر می کند زیرا صحت آنها را می توان از لحاظ ریاضیات اثبات کرد. این امر به پلتفرم نوعی برتری می دهد به طور مثال نسبت به اتریوم که در آن اشکالات و عیب ها بیش از یک بار اتفاق می افتند. علاوه بر آن پیاده سازی معیارهای Zero-Knowledge Concept Proofs به تزوس (Tezos) یک مزیت رقابتی در زمینه مقیاس پذیری می دهد.

چشم انداز بنیان گذاران ارز دیجیتال تزوس (Tezos) ایجاد یک پلتفرم خود اصلاح است که مدام در حال توسعه و تکامل باشد. این تکامل کاملا توسط شبکه تزوس (Tezos) رهبری می شود. این یک پلتفرم بلاک چین کاربر محور واقعی است. عناصر زیربنایی به نظر آماده می رسند و در حال حاضر در حال آزمایش هستند اما مشخص نیست که در نهایت چه خواهد شد. این پروژه طوری طراحی شده که موفقیت آن کاملا بستگی به تلاش های جامعه اش دارد که در ماه های آینده خواهیم دید.

(منبع: arzmonitor.com)

 

دیدگاهتان را بنویسید