شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
انواع ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال آیوتا را بشناسیم

ارز دیجیتال آیوتا را بشناسیم
نوشته شده توسط مدیریت

ارز دیجیتال آیوتا را بشناسیم

بیت‌کوین تنها ارز رمزپایه‌ای نیست که توجهات را به خودش جلب کرده است و ارزهای دیگری هم هستند که در رقابت با آن شرکت دارند. یکی از جذاب‌ترین نمونه‌ها، ارز مرموز آیوتا (IOTA) است.

ارزش این ارز تنها در عرض دو هفته از ۴ به ۱۰ میلیارد دلار رسید. اما موردی که ارز مورد بحث را را جذاب می‌کند، این است که ارز رمزپایه‌ی آیوتا اصلا به زنجیره‌بلوکی وابسته نیست و به‌طور کلی مربوط به مقوله‌ای دیگر است.

در اواخر ماه نوامبر سال ۲۰۱۷، ارز آیوتا توسط یک نهاد غیر انتفاعی آلمانی پایه‌گذاری شد. نهاد آلمانی اعلام کرد که با چندین شرکت فناوری تیمی تشکیل داده است تا بتواند یک بازار داده‌های غیر متمرکز به وجود بیاورد. دیوید سونستبو، یکی از موسسان این ارز، می‌گوید:

اگرچه توکن‌های آیوتا می‌توانند مانند سایر ارزهای رمزپایه مورد استفاده قرار بگیرند؛ ولی پروتکل، تنها و منحصرا برای استفاده در دستگاه‌های متصل طراحی شده است.

سازمان‌ها مقدار زیادی داده را از این گجت‌ها و ابزارک‌ها و از سیستم‌های ردیابی آب‌وهوای اعمال‌شده به سنسورهای ناظر بر عملکرد ماشین آلات صنعتی (که با نام اینترنت اشیاء شناخته می‌شود)، دریافت و جمع‌آوری می‌کنند. سونستبو گفت:

اما تقریبا همه‌ی این اطلاعات هدر می‌ٰروند و در پایگاه‌های‌ داده مجزا قرار می‌گیرند و نمی‌توانند برای صاحبان خود پول‌سازی کنند.

سیستم آیوتا می‌تواند از دو طریق با این مشکل روبه‌رو شود. اول اینکه این سیستم می‌تواند با وارد کردن این اطلاعات یکپارچه به یک دفتر کل توزیع‌شده غیر قابل نفوذ، آن‌ها را بیمه کند؛ و دوم اینکه این سیستم معاملات بین صاحبان و خریداران داده‌ را بدون هزینه می‌کند. تعداد کمپانی‌هایی که می‌خواهند این داده‌ها را به‌دست بیاورند، بسیار زیاد است.

ارز دیجیتال آیوتا را بشناسیم

مطالب بیشتر

 

1. آیوتا توکن جهانی برای سیستم مالی ماشین‌ها می‌شود.

2. کرانیکل راهکار آیوتا برای ذخیره تمام تراکنش‌ها

 

دیدگاهتان را بنویسید