شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار ایران

راه‌اندازی آزمایشگاه بلاک‌چین و رمزارزها در ایران

راه‌اندازی آزمایشگاه بلاک‌چین و رمزارزها در ایران
نوشته شده توسط مدیریت

سید ابوطالب نجفی در هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در سخنانی با تاکید بر اینکه هدف از بهره برداری از بلاک‌چین، کسب مزیت رقابتی جدید و خلق طرحی نو در مدل‌های کسب و کار موجود است، اظهار داشت: معتقدیم فناوری بلاک‌چین زمانی بر خلق بهینه ارزش می‌افزاید که بزرگترین اکوسیستم ممکن از ذی‌نفعان را در اختیار داشته باشد و در این صورت نویدبخش شفافیت، نظارت و پایداری بیشتر برای جامعه خواهد بود.

وی با بیان اینکه بلاک‌چین فناوری است که با ظهور بیت کوین، معرفی شد، اما بسیار فراتر از رمزارزها و انتقال پول است، افزود: این فناوری می‌تواند به کاهش هزینه‌ها، بهبود فرایندهای خاص، ردیابی اطلاعات مشتری، افزایش امنیت و کاهش تقلب و کلاه‌‌برداری و همچنین افزایش شفافیت کمک کند؛ اما فناوری بنیادی بلاک‌چین برای پیاده‌سازی در کاربردهای تجاری گسترده، هنوز آماده نیست.

به گفته وی، این فناوری دچار سردرگمی واژه‌ها و انتظارات غیرواقع بینانه شده است و شرکت‌ها هنوز با چالش‌هایی در زمینه مقیاس‌پذیری، انطباق با قوانین، مدل حاکمیت قوی، هویت‌سنجی و پیچیدگی فناوری مواجه هستند .

وی پیشنهاد کرد تا زمان به بلوغ رسیدن این فناوری، سازمان‌‌های پیشرو، افزایش دانش و انجام پروژه‌های آزمایشی که بتوانند به توسعه این مفهوم کمک کنند را در دستور کار قرار دهند.

نجفی افزود: ظهور بلاک‌چین با از میان برداشتن واسطه ها و همچنین ارائه خدمات جدید در حوزه رمز ارزها، چشم‌انداز جدید «بانک‌داری بدون بانک» را مطرح ساخته است.

وی با اشاره به اینکه تحول عظیمی در مدل های کسب و کار رخ داده و آن، به رسمیت شناخته شدن اشیاء بعنوان یک موجودیت مستقل در کسب و کارهاست اظهار کرد: اشیاء برای تعامل با یکدیگر، به یک بستر اعتماد نیاز دارند. بلاک چین و قراردادهای هوشمند بعنوان فونداسیون اعتمادساز آینده بین اشیاء عمل خواهد کرد. بنابراین، جهان آینده، جهان اشیاء هوشمند، قراردادهای هوشمند و کسب و کارهای هوشمند خواهد بود.

نجفی با بیان اینکه بلاک‌چین از این حیث انقلاب بنیادی محسوب می شود که برای نخستین بار در تاریخ، با تکیه بر فناوری، می توان اعتماد ایجاد کرد، گفت: فن‌آوری بلاک‌چین این پتانسیل را دارد که مدل‌های کسب و کار را از مدل‌های اعتماد بر پایه عامل انسانی و سازمانهای واسطه به مدل‌های اعتماد بر پایه الگوریتم تبدیل کند؛ بنابراین در صنایعی نظیر صنعت مالی که اساس کسب درآمد، عملکرد در نقش نهاد اعتماد است، مدل کسب و کار موجود به شدت تهدید خواهد شد.

وی با بیان اینکه فناوری بلاک‌چین یک تفاوت عمده با دیگر فناوری‌‌ها دارد و می‌تواند در ساختن جهانی بهتر ایفای نقش کند، اظهار کرد: به نظر می رسد این فناوری فرصتی برای حل برخی از مشکلات تاریخی جوامع انسانی باشد.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک گفت: رصد کسب دانش تئوری بلاک‌چین و رمز ارزها و پلتفرم های مختلفبلاک چینی، تاسیس آزمایشگاه بلاک چین و رمزارز، ایجاد محیط توسعه و آزمایش انواع پلتفرم‌ها و راهکارها و میزبانی از فین تک های فعال در حوزه بلاک چین با هدف جذب و تربیت نیروی انسانی متخصص و پیاده سازی راهکارهای مالی و بانکی مبتنی بر بلاک چین در قالب پلتفرم بلاک چینی برنا از اقدامات این شرکت در حوزه بلاکچین است.

(منبع: tabnaktehran.ir)

دیدگاهتان را بنویسید