شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
تحلیل

نکته‌ای مهم که از تحلیل سقوط قیمت بیت کوین به آن می‌رسیم

نکته‌ای مهم که از تحلیل سقوط قیمت بیت کوین به آن می‌رسیم
نوشته شده توسط مدیریت

نکته‌ای مهم که از تحلیل سقوط قیمت بیت کوین به آن می‌رسیم

در حال حاضر فضای حاکم بر بازار ارزهای رمزنگاری بسیار نامساعد بوده و نزولی است. قیمت بیت کوین در سال گذشته پس از رسیدن به بالاترین سطح قیمتی خود، تا 80 درصد کاهش را تجربه کرد. سیل پیش بینی ها در مورد ورود نهادهای سرمایه گذاری به این بازار درست نبود و میلیون ها نفر پول خود را از دست دادند. آیا دلیلی برای خوش بینی وجود دارد؟

امروز قصد داریم درسی را که می توان از نوسانات تاریخی قیمت بیت کوین گرفت، ارائه کنیم. سقوط سال جاری را بررسی کنیم و این که چه اتفاقی برای بیت کوین در چند سال آینده خواهد افتاد.

قیمت بیت کوین قبلا چگونه بوده است؟

بیت کوین در سال 2017 توجهات زیادی را به خود جلب کرد. افراد زیادی رشد خارق العاده و سقوط پس از آن را در فضای رمزنگاری تجربه کردند. اما حقیقت این است که این تنها سقوط قیمت بیت کوین نبوده است. پیش از این بیت کوین چندین بار سقوط را تجربه کرده و هر بار اصلاح قوی تری داشته است.

زمانی که بیت کوین برای اولین بار ایجاد شد، تقریبا بی ارزش بود. قیمت آن در مبادلات در حدود یک پنی بود. همچنین صرافی برای انجام مبادلات و خرید و فروش وجود نداشت. در واقع در ابتدا بیت کوین به عنوان یک سرگرمی در یک جامعه کوچک و در بین علاقمندان به این فناوری بود. ممکن است تصور این قیمت در حال حاضر سخت باشد. در مارس سال 2010 یک کاربر در انجمن بیت کوین تالک(Bitcointalk) به نام اسموک(SmokeTooMuch) سعی داشت 10 هزار بیت کوین را به قیمت 50 دلار حراج کند، اما خریداری پیدا نکرد.

اما خیلی سریع همه چیز تغییر کرد. تنها یک ماه پس از آن حراج شکست خورده، قیمت بیت کوین به 0.01 دلار رسید. طی مدت کوتاهی قیمت تا 0.07 دلار افزایش یافت. چند ماه بعد قیمت به 0.39 دلار رسید. یعنی رسیدن از قیمت یک پنی به 39 سنت، فقط در طول چند ماه. این عملکرد بسیار خوب و جالب است. اگر در آن زمان پیشنهاد اسموک را پذیرفته بودید، می توانستید در طول فقط چند ماه سود خوبی را تجربه کنید.

در سال 2011 بیت کوین بالاخره قیمت 1 دلار را شکست. این یک منع روانشناختی و ترس از سرمایه گذاری برای بسیاری از سرمایه گذاران اولیه بود. با این حال زمانی که این افزایش اتفاق افتاد بسیاری از ما هنوز در این رقابت حضور نداشتیم. در 29 ژوئن 2011، قیمت بیت کوین به بالاترین سطح قیمتی خود در آن سال رسید. در آن زمان قیمت بیت کوین برابر 29.6 دلار شده بود. یعنی اگر هنوز 10 هزار بیت کوین 50 دلاری خود را داشتید، حالا سرمایه شما به 296 هزار دلار رسیده بود.

اما پس از آن قیمت با همان سرعتی که افزایش یافته بود، شروع به کاهش کرد. اولین حباب بیت کوین در حال ترکیدن بود. تا پایان سال 2011 قیمت به 4.72 دلار رسید. اگر شما خرید بیت کوین را در قیمت بالا انجام داده بودید، حالا ضرر زیادی را باید متحمل می شدید. اما اگر تنها یک سال زودتر خرید کرده بودید، حالا سرمایه شما تقریبا 15 برابر شده بود. این اولین حباب بیت کوین بود.

طی یک سال و نیم بعد قیمت بیت کوین بین 4 تا 6 دلار در یک روند آهسته در نوسان بود. این روند تا ژوئن سال 2012 وجود داشت. اما شش ماه بعد تاریخ دوباره تکرار شد. قیمت بیت کوین به سرعت رشد کرد. از اول ژانویه تا اول آوریل سال 2013 قیمت بیت کوین از 13.3 دلار به 104 دلار رسید.

یک بار دیگر جو روانی برای خرید زودتر بیت کوین حاکم شد. تنها در 9 روز قیمت بیت کوین به 230 دلار رسید. بدیهی است که بازار یک افزایش بیش از حد داشت. قیمت به سرعت افت کرد و به محدوده 80 تا 100 دلار رسید و چند ماه در این محدوده قیمتی باقی ماند.

اکنون اوایل اکتبر 2013 است و قیمت بیت کوین در حدود 100 دلار. بیت کوین در حال آماده شدن برای حرکت بعدی است.

تنها در طی 60 روز و در تاریخ 4 دسامبر قیمت بیت کوین از 100 دلار با یک افزایش 1000 درصدی به 1147.25 دلار رسید. اگر شما جزو معدود افرادی بودید که خرید به موقع و درستی داشتند، حالا یک سود سرشار و عجیب را تجربه کرده اید. با این حال افت قیمتی پس از آن بسیاری را ناامید کرد.

در طول دو سال بعد قیمت بیت کوین به شدت کاهش یافت و تا تابستان 2015 به حدود 220 تا 240 دلار رسید. با این قیمت بیت کوین دوباره به آرامی شروع به رشد کرد و در پایان سال 2015 به 430 دلار رسید. علاقمندان به این ارزها، آهسته آهسته وارد این عرصه می شدند و این اصلاح قیمت در سال 2016 نیز ادامه یافت.

در همین زمان اتریوم در حال محبوب شدن بود و آغاز ایجاد ICOها در حال انجام شدن. در حالی که بسیاری از آلت کوین ها سود و برگشت سرمایه بهتری نسبت به بیت کوین داشتند، اما این هنوز بیت کوین بود که بزرگترین و بیشترین ارزش بازار را در اختیار داشت.

بیت کوین در سال 2016 نیز روند کند افزایشی خود را ادامه داد. و اما سال 2017. همه می دانیم که چه اتفاقی افتاد. حباب بیت کوین دوباره در سال 2018 از بین رفت و بسیاری در این سال متضرر شدند.

از این روند چه نتیجه ای می توان گرفت؟
این تاریخچه چه درسی به ما می دهد؟ نکته مهم اینجاست که روند نزول و شاید بتوان گفت سقوط بیت کوین قبل از این هم رخ داده است. مهم نیست که شکاکان و افراد مخالف با این فضا، چند بار دیگر خواهند گفت که بیت کوین از بین رفته. مهم این است که این روند پایان بیت کوین نیست.

مهم تر از همه روند آشکار این صعود و نزول ها است. هر بار که کاهش قیمت بیشتر از قبل رخ می دهد، بالاترین قیمت ها به دنبال سقوط های بزرگ انجام می شود.

در حال حاضر واضح است که ما در دوره کاهش و نزول قیمت قرار داریم. در حال حاضر قیمت بیت کوین در حدود 3500 دلار است. اگر تاریخ به عنوان یک شاخص و راهنما باشد، می توان خوشحال بود که بیت کوین را در این بازه زمانی و با این قیمت خریداری می کنیم. در بلند مدت نه تنها ممکن است قیمت بیت کوین افزایش یابد، بلکه می تواند از بالاترین قیمت تاریخی خود در 20000 دلار نیز بالاتر رود. بررسی و درک روند قیمت بیت کوین در دهه گذشته نشان می دهد که این حرکت قابل قبول و بسیار محتمل است.

اما آلت کوین ها چطور؟ بسیاری از این پروژه ها احتمالا هرگز از حالت سقوط خارج نمی شوند. با این حال آلت کوین هایی که کارهای بزرگی را ارائه داده اند، در این جدول ارزهای رمزنگاری باقی می مانند.

در پایان می توان گفت زمانی که قیمت ها بالا است همه به ارزهای رمزنگاری ایمان دارند. اما زمان کاهش قیمت زمانی است که می توان افرادی که واقعا به این فناوری اعتقاد دارند، شناخت.

منبع forbes

نکته‌ای مهم که از تحلیل سقوط قیمت بیت کوین به آن می‌رسیم

دیدگاهتان را بنویسید