شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

خروج بیت کوین و بازار رمزنگاری از سطحِ کف

خروج بیت کوین و بازار رمزنگاری از سطحِ کف
نوشته شده توسط مدیریت

یک گزارش از بایننس نشان می دهد شواهدی وجود دارد که اصلاح بزرگ بازار در سال 2018 به این معنی است که قیمت بیت کوین و آلت کوین از سطح خارج شده است. این تحقیق نیز ماهیت شدیدا وابسته بازار ارز دیجیتال را به علت پدیده “حرکت گروهی” می داند.

داده ها سال 2018 حاکی از سطح کف بیت کوین

طبق اطلاعات یک تحقیق که در پنج شنبه، یازدهم آوریل 2019 منتشر شد، بهبود پیوسته قیمت ارزهای دیجیتال از سطوح پایین آن در سال 2018 نشان می دهد، بازار از سطح کف خود خارج شده است.

از ابتدای سال، بیت کوین بیش از 40 درصد افزایش داشته است. سه چهارم این رشد در آوریل 2019 اتفاق افتاد. قبل از جهش بیت کوین که در اوایل آوریل اتفاق افتاد، آلت کوین ها سودهای هنگفتی را بدست آوردند، طوری که آن دوره به عنوان “فصل آلت کوین” نامیده شد.

در قسمتی از این تحقیق نوشته شده:

با توجه به ظهور دوره ای که دارای بالاترین میزان همبستگی های داخلی (از نظر قیمت) در تاریخ رمزنگاری است، احتمالا داده ها از این فرضیه که بازار رمزنگاری از بسیاری قبلتر از سطح کف خارج شده، حمایت می کنند.

از زمانی که بیت کوین در اوایل سال 2018 از 17000 دلار به صورت پیوسته تا 6000 دلار سقوط کرد، تحلیلگران در حال پیش بینی سطح کف قیمت هستند. در طول سال 2018، با توجه به اینکه در اواسط ماه نوامبر قیمت مقداری بیشتر و تا 3100 دلار ریزش کرد، این پیش بینی ها اشتباه از آب در آمد.

هر چند، از زمان آخرین جهش قیمت، بحث سطح کف بیت کوین مجددا شعله ور شده است. تحلیلگرانی همچون برایان کلی از شرکت BKCM LLC با اطمینان بیان کردند که سقوط بیت کوین در اواسط نوامبر، سطح کف بیت کوین بوده است و بیت کوین در آغاز مسیر یک فاز افزایشی دیگر قرار دارد.

ارزهای دیجیتال بشدت همبسته خواهند ماند

یکی از بحث های اصلی در تحقیق بایننس میزان همبستگی ارزهای دیجیتال با یکدیگر است. این گزارش بیان کرد که همبستگی داخلی قیمت ارزهای دیجیتال در طول بازار نزولی سال 2018 افزایش یافته است.

با اشاره به پدیده ی هم حرکتی (که نیز اثر گله ای یا herding effect نامیده می شود)، این گزارش نشان می دهد که رفتار غیرعاقلانه سرمایه گذاران جزء و ماهیت نوظهور این بازار، در کل کمک بسیاری به همبستگی درونی زیاد بین ارزهای دیجیتال کرده است.

یکی دیگر از مباحث عمقی که در این گزارش برجسته شد، رابطه ی بین همبستگی آلت کوین با عملکرد قیمت دلار و بیت کوین بود. این تیم تحقیقاتی با استفاده از داده های موجود در بازار از تاریخ فوریه 2014 تا مارس 2019، به وجود دوره های همبستگی زیاد آلت کوین ها (بین 0.8 و 1) پی برد که با روند افت بیت کوین مطابقت دارد.

در این گزارش یک هشدار وجود دارد که بیان می کند:

با توجه به پیشینه کوتاه بازار رمزنگاری، ممکن است بیان یک دلیل برای ارتباط بین همبستگی افت و اوج بازار زود باشد. علت این همبستگی ممکن است واقعا به دلیل پدیده اثر گله ای هنگام افت بازار باشد.

بازار رمزنگاری شبیه بازار سهام چین است

تحقیق بایننس جهت توضیح پدیده هم حرکتی (co movement)، ماتریس سرمایه گذار بازار ارز دیجیتال را با بازار های سهام اصلی در کشورهای مختلف مقایسه کرد.

این تیم تحقیقاتی کشف کرد که گردش مالی هم در بازار رمزنگاری و هم در بازار سهام چین به طور قابل توجهی بالاتر است. محققان این پدیده را به میزان سرمایه گذاران جزء در هر دو بازار ربط دادند.

مانند بازار ارز دیجیتال، میزان سرمایه گذاران جزء در بازار سهام چین غالب شده اند و تعداد آنها در سال 2018، 99.8 درصد این بازار را شامل شد. بر اساس این مقاله، سرمایه گذاران جزء نیز 80 درصد حجم مبادلات بازار سهام چین را در سال 2018 تشکیل دادند.

محققان می گویند تعداد بیشتر معامله گران جزء و گرایش بازار برای گردش مالی بیشتر از “طرز فکر گله ای” ناشی شده است، این گزارش بیان می کند:

اگر بخواهیم به طور کلی صحبت کنیم، سرمایه گذاران غیر حرفه ای تمایل دارند خودسرانه یا بیش از حد بدبینانه در واکنش به گرایشات بازار عمل کنند و همانطور که در بسیاری از مطالعات گزارش شده منجر به حجم مبادلات بالقوه و قیمت های نوسانی بیشتر می شود.

نگهداری بیشتر در طول بازار نزولی اتفاق می افتد

این تحقیق بایننس نتیجه گیری کرد سرمایه گذاران بیت کوین در طول بازارهای نزولی تمایل به “نگهداری” ارز دارند و تنها هنگام جهش های قابل توجه فعال می شوند.

با استفاده از معیارهای اندازه گیری ارزش واقعی بازار محققان تنها تغییرات اندکی در ارزش بازار UTXO در طول دوره های طولانی مدت نزولی کشف کردند.

(منبع: coinsara.com)

دیدگاهتان را بنویسید