شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار جهان

عصر یخبندان بیت‌کوین فرا رسیده است!

عصر یخبندان بیت‌کوین فرا رسیده است!
نوشته شده توسط مدیریت

عصر یخبندان بیت‌کوین فرا رسیده است!

با کاهش ارزش کل بازار رمزارزها در دو هفته گذشته و سقوط آن به زیر ۲ تریلیون دلار، افراد کهنه‌کار و تاثیر‌گذار بر این بازار به طور گسترده در رابطه با ورود به بازار نزولی یا زمستان کریپتو صحبت می‌کنند.

برخلاف انتظار بسیاری بیت کوین نتوانست در سال ۲۰۲۱ از ۶۸۰۰۰ دلار فراتر برود و در ادامه مسیر خود در سال ۲۰۲۲ به زیر ۴۰٬۰۰۰ دلار سقوط کرد و باعث زیان قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران بزرگ همچون شرکت مایکرواستراتژی شد.

ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم اما معتقد است زمستان احتمالی برای بازار رمزارز می‌تواند برای این صنعت مفید واقع شود زیرا رشد فناوری را افزایش می‌دهد. به عقیده این میلیاردر ۲۸ ساله، قیمت‌های پایین‌تر در بازار پروژه‌های بلندمدت را تقویت می‌کند و در عین حال، پروژه‌های سوداگرانه را از بین می‌برد.

بوترین روز شنبه در گفتگویی با بلومبرگ در رابطه با ورود به فاز نزولی یا همان «زمستان کریپتو» گفت:

در زمستان کریپتو و در جریان بازارهای نزولی بسیاری از پروژه‌ها حذف می‌شوند و می‌توانید ببینید کدام پروژه‌ها در طولانی‌مدت همچنان پابرجا هستند و مدل کاری، تیم و جامعه آنها با ثبات است.

بوترین معتقد است افرادی که به بازار رمزارزها واقعا علاقه دارند، از بازار نزولی استقبال خواهند کرد. علت آن است که با افزایش قیمت در بازار برای دوره‌ای طولانی، اگرچه بسیاری خوشحال می‌شوند، تعداد کثیری از سرمایه‌گذاران و سوداگران کوتاه‌مدت به بازار جذب می‌شوند که به ضرر بازار است.

در صورتی که پیش‌بینی رهبران صنعت از وقوع بازار نزولی درست باشد، پروژه‌های رمزارز قطعا زمان کافی برای بهبود و توسعه تا رالی صعودی بعدی خواهند داشت. برخی از کارشناسان و تحلیلگران معتقدند فاز بعدی بازار صعودی تا اواخر سال ۲۰۲۴ از راه نخواهد رسید.

دو جون، یکی از بنیانگذاران صرافی هوبی معتقد است روند صعودی بعدی بیت کوین تا سال ۲۰۲۴ اتفاق نخواهد افتاد و احتمالا پس از هاوینگ بعدی بیت کوین در جولای ۲۰۲۴ (تیر ۱۴۰۳) شاهد صعود دوباره قیمت خواهیم بود.

هر سه هاوینگ قبلی بیت کوین از جمله آخرین هاوینگ که در سال ۲۰۲۰ رخ داد باعث رشد تصاعدی قیمت شد. هاوینگ بیت کوین هر چهارسال یک بار رخ می‌دهد و طی آن تعداد بیت کوین‌های استخراج شده به نصف کاهش پیدا می‌کند. در حال حاضر هر بلاک بیت کوین پاداشی معادل با ۶.۲۵ واحد بیت کوین دارد و پس از هاوینگ بعدی این پاداش به ۳.۱۲۵ واحد کاهش خواهد یافت. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد تاریخچه هاوینگ و اثر آن بر قیمت بیت کوین توصیه می‌شود به این مقاله مراجعه کنید.

دو جون با اشاره به زمستان گسترده کریپتو در سال ۲۰۱۸ که به دنبال دومین هاوینگ بیت کوین و رالی سال ۲۰۱۷ رخ داد، گفت که بازار در سال‌های اخیر در چرخه‌های مرتبط با هاوینگ در حرکت بوده است. وی در این رابطه گفت:

اگر این چرخه ادامه داشته باشد، ما الان در مراحل اولیه یک بازار نزولی هستیم. پس از این فاز نزولی، تا پایان سال ۲۰۲۴ و یا آغاز سال ۲۰۲۵ بازار صعودی بعدی را نخواهیم دید.

با این حال، جون معتقد است پیش‌بینی دقیق چرخه‌های کریپتو با توجه به تاثیر بسیاری از عوامل از جمله مسائل ژئوپولتیک مانند جنگ و شیوع کرونا بر بازار بسیار دشوار است.

پیش از این نیز جیریوت اسراپسریسوپا (Jirayut Srupsrisopa)، مدیرعامل یکی از صرافی‌های مهم تایلند، پیش‌بینی کرده بود دوره طلایی برای بیت کوین و بازار گسترده رمزارز در سال ۲۰۲۴ و به دلیل هاوینگ این ارز رخ خواهد داد.

در اواخر سال ۲۰۲۱، جسی پاول، مدیرعامل صرافی کراکن نیز در رابطه با وقوع زمستان کریپتو در آینده صحبت کرد و خاطرنشان کرد هر قیمتی کمتر از ۴۰٬۰۰۰ دلار فرصتی برای خرید به شمار می‌رود.

قیمت بیت کوین در زمان نگارش این خبر در محدوده ۳۷٬۶۵۳ دلار قرار دارد و طی ۳۶۵ روز گذشته، بیش از ۳۳٪ کاهش یافته است.

منبع cointelegraph

 

عصر یخبندان بیت‌کوین فرا رسیده است!

عصر یخبندان بیت‌کوین فرا رسیده است!

دیدگاهتان را بنویسید