شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
تحلیل

5 موضوع مهمی که سرمایه‌گذاران بیت‌کوین در این هفته باید به آن توجه کنند

نوشته شده توسط مدیریت

5 موضوع مهمی که سرمایه‌گذاران بیت‌کوین در این هفته باید به آن توجه کنند

با افزایش قیمت بیت کوین به سطوح بالاتر از ۶۵،۰۰۰ دلار، عوامل مختلفی می‌توانند بر ادامه روند قیمت آن تاثیرگذار باشند. در این مطلب به بررسی ۵ موضوع مهم پرداخته شده است که سرمایه‌گذاران می‌بایست در این هفته مد نظر داشته باشند.

قیمت بیت کوین دیشب و همزمان با بسته شدن کندل هفتگی رکورد جدیدی را به جا گذاشت و بالاترین قیمت بسته شدن کندل هفتگی برای پادشاه ارزهای دیجیتال به ثبت رسید.

پس از سپری شدن روزهایی که بیت کوین در آن به آرامی رشد می‌کرد، این رمز ارز توانست با حرکتی رو به بالا به سطوح قیمتی حیاتی خود بازگردد و اکنون پس از سپری کردن هفته‌ای که با تسلط آلتکوین‌ها بر بازار گذشت، آماده است که ادامه روند صعودی خود را بپیماید.

گپ قیمت در قراردادهای آتی CME ایجاد شده است
در شب یکشنبه بالاخره گاوها توانستند با عبور قیمت بیت کوین از سقف تاریخی قبلی خود یعنی قیمت ۶۴۹۰۰ دلار به بازار مسلط شوند. مطابق آنچه در روندهای صعودی اتفاق می‌افتد، سرعت تغییرات بسیار سریع بود و در یک کندل یک ساعته حدود ۲۰۰۰ دلار به قیمت آن افزوده شد. این اتفاق قبل از بسته شدن کندل هفتگی بیت کوین اتفاق افتاد و با ثبت رکورد ۶۳۲۷۰ دلار این کندل بسته شد.

مطابق انتظار واکنش‌ها به این اتفاق بسیار مثبت بود و خبر از رشد قیمت در بازه کوتاه مدت می‌داد. در پی ثبت رکورد اوج قیمت هفتگی نقطه عطف دیگری در بازار رمز ارزها اتفاق افتاد و ارزش کلی این بازار برای اولین بار به رقم ۳ تریلیون دلار رسید.

تحلیل‌گر مطرح رکت کپیتال (Rekt Capital) در تحلیلی به این موضوع اشاره کرده است:

در بازه زمانی بلند مدت‌تر خوش بینی همچنان حاکم است. این در حالی است که کسانی که اعتقاد دارند برای خرید بیت کوین بسیار دیر شده است به این نکته که هنوز چقدر پتانسیل رشد وجود دارد پی نبرده‌اند.

فلیب فیلب (FlibFilb) تحلیل‌گر و هم‌بنیان‌گذار پلتفرم دیسنتریدر (Decentrader) یکی از معدود دلایل برای اصلاح قیمتی را مطرح کرد و آن شکافی است که در قراردادهای آتی باورس کالای شیکاگو CME وجود دارد. در حقیقت قیمتی که در روز جمعه این بازار با آن بسته شد بسیار پایین‌تر از قیمت بازگشایی بازار در روز دوشنبه بود و این پتانسیل را در بازار ایجاد می‌کند تا با بازگشت قیمت به سطح پایین‌تر این شکاف قیمتی را پر کند. او در کانال تلگرام خود نوشت که بازار به نظر صعودی می‌رسد با این احتمال که اصلاح قیمتی برای پر کردن این شکاف را داشته باشیم.

نمودار ۴ ساعته قراردادهای آتی بیت کوین

شاخص ترس و طمع، به محدوده طمع شدید وارد شده است
علاوه بر شکاف قیمتی قراردادهای آتی بیت کوین، عامل دیگری که می‌تواند منجر به اصلاح قیمتی در کوتاه مدت شود، رسیدن شاخص ترس و طمع به طمع شدید است.

در زمان نگارش این مطلب داده‌ها نشان می‌دهند که نرخ فاندینگ ریت (Funding rate) بار دیگر به قلمرو ناپایداری رسیده است. با اینکه نرخ Funding rate به اندازه زمانی‌که قیمت بیت کوین به ۶۷۰۰۰ دلار رسید بالا نرفته است، اما از آنجا که معامله‌گران خوشبین به ادامه روند صعودی امیدوار هستند، میزان این شاخص (در محدوده مثبت) بسیار بالا رفته است. بالا بودن فاندینگ ریت در این شرایط معمولا به اصلاح قیمت منجر می‌شود.

اما دیلان لکلر (Dylan Leclair) تحلیلگر بازار رمز ارزها معتقد است از آنجا که نشانه‌ای از معاملات خرید استقراضی (Long) لوریج‌دار یافت نمی‌شود، جای نگرانی وجود ندارد. او در صفحه توییترش اعلام کرد:

این رفتار قیمتی نتیجه افزایش معاملات لوریج‌دار نیست بلکه نتیجه فرسودگی در فروش در بخش معاملات اسپات است.

نمودار نرخ سرمایه گذاری بیت کوین

احساسات کلی بازار به سمت طمع شدید در شاخص ترس و طمع پیش می‌رود. در نمودار این شاخص وضعیت کنونی را در نزدیکی عدد ۷۵ از ۱۰۰ می‌بینیم که نشان می‌دهد حدود ۲۰ واحد این نمودار باقی مانده تا به قله کلاسیک این نمودار برسیم.

نمودار شاخص ترس و طمع

ماینرها همچنان حاضر به فروش نیستند
در حالی که در نزدیکی اوج تاریخی قیمت بیت کوین قرار داریم اما ماینرهای بیت کوین همچنان به نگهداری آن ادامه می‌دهند و حاضر به فروش دارایی خود نیستند. داده‌های درون زنجیره‌ای برگرفته از CryptoQuant نشان می‌دهد نرخ خروج سرمایه از کیف پول‌های ماینرها در هفته‌ها و ماه‌های اخیر تقریبا ثابت مانده است.

نمودار نرخ خروج سرمایه از کیف پول های ماینرهای بیت کوین

یک دلیل مهم برای این موضوع می‌تواند این باشد که از ماه می سال ۲۰۲۰ که هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین را پشت سر گذاشتیم، علی‌رغم این موضوع که درآمد بیت کوینی ماینرها ۵۰٪ کاهش داشته است اما درآمد دلاری آن‌ها ۵۵۰٪ افزایش یافته است و به رقم تاریخی ۶۲ میلیون دلار در روز رسیده است. در نمودار زیر برگرفته از توییتر Glassnode، این موضوع به خوبی قابل مشاهده است.

نمودار درآمد ماینرهای بیت کوین

همچنین رفتار ماینرها در ۳ ماهه چهارم از سال در مقایسه با آغاز سال بسیار متفاوت است. نرخ خروج بیت کوین از کیف پول آن‌ها در سه ماهه اول سال به صورت قابل توجهی بالاتر بوده است در حالی که قیمت بیت کوین در سطوح قیمتی بسیار پایین‌تری نسبت به امروز قرار داشته است.

وضعیت هش ریت شبکه بیت کوین
هش ریت شبکه بیت کوین پس از اتفاقاتی که در ماه می در خصوص ممنوعیت فعالیت ماینرها در چین اتفاق افتاد، همچنان مشغول بازیابی است.

با نقل مکان ماینرها به آمریکا و مکان‌های دیگر تاثیر این رخداد در حال از بین رفتن است و نشان از انعطاف‌پذیری، قدرت و غیرمتمرکز بودن ذات شبکه بیت کوین دارد. هش ریت شبکه بنابر روش‌های مورد استفاده متفاوت است و مقدار دقیق آن قابل اندازه‌گیری نیست. داده‌های سایت Blockchain.com نشان می‌دهد در زمان نگارش این مطلب، میانگین ۷ روزه هش ریت شبکه برابر مقدار ۱۶۱ اگزاهش بر ثانیه (EH/s) است.

نمودار میانگین ۷ روزه هش ریت بیت کوین

از طرف دیگر انتظار می‌رود سختی شبکه بیت کوین پس از ۸ بار افزایش پیاپی، به میزان ۳٪ دیگر افزایش یابد و به عدد ۲۲.۳۳ تریلیون برسد.

گزارش میزان تورم و شاخص قیمت مصرف کننده
در حالیکه تورم گریبانگیر بازارهای اقتصادی کلان شده است، این موضوع به جذابیت بیت کوین به عنوان یک ابزار پوشش ریسک (Hedge) می‌افزاید.

اداره کار ایالات متحده آمریکا در این هفته شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) را گزارش می‌کند که انتظار می‌رود این بار آنچه گزارش می‌شود با پیش‌بینی‌های انجام شده اختلاف زیادی داشته باشد. براساس گزارش بلومبرگ، ممکن است فدرال رزرو که اخیرا اعلام کرده بود میزان خرید دارایی‌هایش را کاهش خواهد داد، مجبور شود به دلیل شرایط پیش آمده رویکرد خود را تغییر دهد.

مه‌جبین زمان (Mahjabeen Zaman) تحلیل‌گر شرکت Citigroup در مصاحبه ای با بلومبرگ به این موضوع اشاره کرد:

به عقیده ما در این CPIها ریسک مطلوب (upside risk) وجود دارد و در نتیجه این احتمال وجود دارد که فدرال رزرو سرعت خرید دارایی‌هایش را افزایش دهد.

شاخص قیمت مصرف کننده به تنهایی ابزار اندازه گیری مناسبی برای تورم نیست. کما اینکه بسیاری از دارایی‌ها که بیشترین افزایش ارزش را داشته‌اند، در این شاخص استفاده نمی‌شوند.

این امر ممکن است به افزایش تقاضا برای خرید بیت کوین به منظور حفظ قدرت خرید هم در افراد و هم موسسات مالی شود. این قضیه یک فاکتور کلیدی در تبدیل دارایی‌های شرکت مایکرواستراتژی به بیت کوین بود.

منبع cointelegraph

5 موضوع مهمی که سرمایه‌گذاران بیت‌کوین در این هفته باید به آن توجه کنند

دیدگاهتان را بنویسید