شبکه اجتماعی ارز دیجیتال "کافه کریپتو"
اخبار ایران

نگاه مثبت وزیر ارتباطات و اطلاعات به ارز دیجیتال

نگاه مثبت وزیر ارتباطات و اطلاعات به ارز دیجیتال
نوشته شده توسط مدیریت

این روزها بحث پول الکترونیکی و ارز دیجیتال تبدیل به یکی از اخبار مهم اقتصادی شده و در صدر خبرهای مهم اقتصادی حتما خبری راجع به بیت کوین‌ها، بلاک‌چین و دادوستد با پول الکترونیکی دیده می‌شود. در دنیایی که همه تبادلات به سمت الکترونیکی شدن می­‌رود، نمی‌توان انتظار داشت که شکل سنتی دادوستد همچنان به روند سابق ادامه یافته و تغییری در آن حاصل نشود. در واقع با توجه به سرعتی که فضای مجازی و دنیای الکترونیکی در فضای دادوستد و مبادله ایجاد کرده، ورود به این فضا برای تمام کشورها امری اجتناب‌ناپذیر به نظر می­‌رسد. ایران هم با توجه به نیاز به حضور فعال در مبادلات بین‌المللی و همچنین با وجود محدودیت­‌هایی که در سال‌های اخیر با آن‌ها دست به گریبان است، نمی‌تواند از قافله عقب بیفتد و ازاین‌رو، هم‌اکنون اولین ارز دیجیتال ایرانی با عنوان IRRDC توسط شرکت دانش بنیان گلدنت طراحی و پیاده‌سازی شده است.

مواضع دولت‌مردان کشور ما و دیگر رجل سیاسی تاکنون نسبت به ارز‌های دیجیتالی چندان مثبت نبوده ولی در بین آنان دیدگاه وزارت ارتباطات و اطلاعات “محمدجواد آذری جهرمی” به این ماجرا آینده‌نگرانه بوده است. جهرمی بارها از لزوم استفاده از فناوری‌های روز دنیا از جمله بلاک‌چین و ارزهای مجازی در جلسات مختلف و نوشته‌های شخصی‌اش در شبکه‌های اجتماعی گفته و تأکید می‌کند که ارز مجازی ایرانی می‌تواند در ارتباطات بین‌المللی به کمک کسب‌وکارها بیاید.

به نقل از مهرنیوز، در همین راستا وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: “نگرانی بانک مرکزی ناشی از خروج ارز و آسیب دیدن مردم و موضوعات اینچنینی است که بر همین اساس تصمیم گرفتند تا خرید و فروش بیت‌کوین را ممنوع کنند، چراکه بیت‌کوین همه ارز دیجیتال نیست و آینده چهارچوب و پیکره اینترنت دنیا مبتنی بر بلاک‌چین خواهد بود.”

همچنین آقای آذری جهرمی تأکید دارد: “دنیا در حال تحول است و یکی از این تحولات، ارزهای دیجیتال هستند. رویکرد انفعالی در خصوص فناوری و انتظار دستگاه‌ها از یکدیگر طبیعتاً باعث عقب‌ماندگی و در نهایت انفعال حاکمیت خواهد شد.” لذا “در برابر ارز دیجیتال برگشت به عقب معنی ندارد چرا که پیکره آینده دنیا بر اساس تکنولوژی بلاک‌چین است و به همین دلیل باید آن‌را پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم.” بر این اساس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به همراهی پست بانک جمهوری اسلامی ایران برخی فعالیت‌های مقدماتی در این خصوص انجام داده است.

از سوی دیگر ارز مجازی ملی در بسیاری از کشورها وجود دارد و ایران اولین کشوری نیست که نسبت به راه‌اندازی چنین موضوعی روی خوش نشان داده است. وزیر ارتباطات باور دارد که مساله ارزهای دیجیتال چیزی نیست که مثل دیگر تکنولوژی‌ها اول آن را نفی کنیم و سپس یادمان بیفتد که باید در آن ورود کنیم.

این مساله مستقیما با وضع اقتصادی دولت سروکار دارد و با وضعیت فعلی کشور اهمیت آن دوچندان می‌شود. اگر می‌خواهیم بیت‌کوین را به هر دلیلی وارد معاملات ارزی کشور نکنیم، ارزهای دیجیتال ایرانی نظیر IRRDC راهگشای این مساله خواهد بود. همچنانکه دبی، ونزوئلا، ترکیه، مالزی و چین ارز ملی دیجیتال خود را معرفی کرده‌اند و برخی دیگر از کشورها هم قصد ارائه چنین فناوری را در آینده نه‌چندان دور دارند.

امروزه حتی سایت‌های اکسچنج در دنیا سودآورتر از بانک‌های باقدمت هستند و برای صحت این ادعا می‌توان به مورد Binance در چین اشاره نمود که با 200 کارمند و 8 ماه فعالیت سود بیشتری از دویچه بانک آلمان با بیش از صدهزار کارمند و 150 سال قدمت داشته است. همچنین با توجه به ارائه خدماتی در بستر بلاک­‌چین در کشورهای توسعه‌یافته نظیر اعطای وام به صورت بلاک‌چین در کشورهای اروپایی باید تاکید نمود که ایران در این زمینه بسیار عقب است و باید زودتر اقداماتی را پیرامون وارد شدن جدی به حوزه ارز دیجیتال انجام داد. در همین راستا، اولین ارز دیجیتال ایرانی مبتنی بر ریال با عنوان IRRDC طراحی و پیاده‌سازی شده است و قابل معامله با سایر ارزهای مجازی در صرافی‌های غیرمتمرکز می­‌باشد. هم‌اکنون این ارز مجازی ملی در صرافی غیرمتمرکز آنلاین Cryptoex قابل معامله می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید